ΠΑΕ ΑΟ Καβάλα: «Εκτέλεση» με δύο «καρμπόν» φάουλ

Ήττα με 2-0 από τη Νίκη στο Βόλο, με δύο γκολ του Αργεντίνου Γκαρσία με απ’ ευθείας φάουλ από το ίδιο σημείο έξω απ’ την περιοχή

Απ’ ότι φαίνεται το πρόβλημα της Καβάλας στα εκτός έδρας παιχνίδια, όχι μόνο δεν βελτιώνεται αλλά αντίθετα γίνεται χειρότερο όσο περνάει ο καιρός. Μετά το 0-0 στη Ρόδο με τον ουραγό Ιάλυσο την προηγούμενη εβδομάδα, ο ΑΟΚ βρέθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (30/11) στο Βόλο για να παίξει με τη Νίκη, από την οποία γνώρισε την ήττα με 2-0. Ο παίκτης που έκανε την διαφορά και στην ουσία έδωσε το «τρίποντο» στους γηπεδούχους ήταν ο Λουίς Γκαρσία, ο οποίος «εκτέλεσε» τον Παπαδόπουλο με δύο αριστοτεχνικά χτυπήματα φάουλ, στο 10ο λεπτό κάθε ημιχρόνου και μάλιστα από το ίδιο σημείο!!!

Από πλάγια και δεξιά της μεγάλης περιοχής λοιπόν, στο 10ο και το 55ο λεπτό, ο Αργεντίνος μέσος έστειλε τη μπάλα εκεί όπου δεν μπορούσε να αντιδράσει ο γκολκήπερ του ΑΟΚ, ο οποίος όμως στη 2η εκτέλεση θα έπρεπε να ήταν πιο «υποψιασμένος» για την επικινδυνότητα της φάσης. Τα δυο αυτά γκολ, άλλαξαν κάθε σχεδιασμό του Παύλου Δερμιτζάκη για το παιχνίδι. Ο ΑΟΚ βγήκε αμέσως μετά το 1-0 στην επίθεση και είχε ορισμένες πολύ καλές στιγμές για να απαντήσει αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 40’ ο Μαρκόπουλος επιχείρησε να σκοράρει όπως και με την Καλαμάτα αλλά το «ψαλίδι» του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά της εστίας της Νίκης, ενώ στις καθυστερήσεις ο Βασίλης Παπαδόπουλος βρέθηκε μόνος του με τον Αποστολίδη αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει επιτυχημένα. Στο 55’ έγινε το 2-0, αλλά η Καβάλα δεν παράτησε την προσπάθεια και βγήκε στην επίθεση αφήνοντας χώρους στους γηπεδούχους που θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει με τον άλλο Αργεντίνο της ομάδας τον Ροχάνο που είχε δύο δοκάρια στο 78’ και το 81’.

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Αποστολίδης, Σ. Κυριακίδης, Κ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Μπαλάφας, Μπιτσάκος, Γκαρσία (93’ Λίτσιος), Κρουθ (90’ Βοσνιάδης), Καπός (66’ Ιορδανίδης), Ροχάνο

Καβάλα: Γ. Παπαδόπουλος, Καζαντζίδης, Αρναούτογλου, Παπαστεριανός, Μαρκόπουλος, Μελισσόπουλος (76’ Οκάν), Κέρθι, Βόσαλικ (58’ Καθάριος), Θωμαΐδης, Κουτσούμπας, Β. Παπαδόπουλος (71’ Παυλίδης)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής της Football League έχουν ως εξής:
Τρίκαλα – ΟΦ Ιεράπετρας 3-0
Βέροια – Καλαμάτα 2-0
Νίκη Βόλου – Καβάλα 2-0
Ένωση Ασπροπύργου – Ιάλυσος Ρόδου 1-0