Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Μόνος στην κορυφή ο Ορφέας Ελευθερούπολης

Πήρε το ντέρμπι στη Φωλιά από τον Αστέρα με 2-1 και εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία του Βύρωνα με τον Αμυγδαλεώνα – Μεγάλα «διπλά» για Ζυγό και Βυζάντιο στη Β’ κατηγορία

Μπορεί στη μέχρι στιγμής πορεία του στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας να παρουσιάζει πολλές αστάθειες, μπορεί να αποκλείστηκε άδοξα από το Κύπελλο, όμως ο Ορφέας καταφέρνει στα κρίσιμα σημεία να παίρνει το αποτέλεσμα που θέλει και έτσι έφτασε πλέον να είναι μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας στην Α’ κατηγορία. Το συγκρότημα της Ελευθερούπολης κατάφερε να πάρει το «διπλό» στη Φωλιά κερδίζοντας με 2-1, την ώρα που ο Βύρωνας έμενε στο 1-1 στο Βερούλειο με τον Αμυγδαλεώνα και έτσι να έχει μόνος του το «τιμόνι» του οδηγού.

Ο Ορφέας πήρε την σπουδαία νίκη με ανατροπή του σκορ, μιας και μόλις στο 3ο λεπτό βρέθηκε πίσω με το γκολ του Λουίζ. Απ’ εκεί και πέρα όμως ανέλαβε δράση ο Κυριάκος Βακιρτζής που με δύο δικά του τέρματα στο 10ο και το 45ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Στο Βερούλειο, ο Βύρωνας τα βρήκε δύσκολα κόντρα στον εξαιρετικό Αμυγδαλεώνα, ο οποίος μάλιστα προηγήθηκε με τον Ευκαρπίδη στο 9’. Το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο 40’ με τον Σεφερίδη που έκανε το 1-1. Όσο για το Ορφάνι, με τη νίκη του 2-0 επί της Ν. Καρβάλης, με τα γκολ των Τσατμά και Αλεπίδη, πέρασε στην 2η θέση.

Στις Πηγές ο Άρης πήρε το γειτονικό ντέρμπι με το Χρυσοχώρι με 3-1 με 3 γκολ του Αθανασάκη, ενώ λίγα χιλιόμετρα πιο πέρα Κεραμωτή και ΑΕΚ Καβάλας έμεναν στο 1-1. Στα Λιμενάρια, η Αναγέννηση δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει 4-0 το ουραγό Χαλκερό και ο Πλατανότοπος πήρε τη νίκη στη Ν. Πέραμο κερδίζοντας 1-0.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 10ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣ Καβάλας: Προβάδισμα στη «μάχη» του τίτλου για Ζυγό και Βυζάντιο

Ξεκάθαρο προβάδισμα στη «μάχη» της κορυφής απέκτησαν Ζυγός και Βυζάντιο με τις μεγάλες εκτός έδρας νίκες που πέτυχαν στις έδρες των ομάδων που τους «κυνηγούσαν» στη βαθμολογία.

Στον 1ο όμιλο, ο Άρης Ζυγού μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι κέρδισε στον Πρίνο τον συνονόματο της Θάσου με 3-2 και ξέφυγε 5 βαθμούς στην κορυφή. Το Αγίασμα πέρασε άνετα με 3-0 από τη Λεκάνη, ενώ στο γειτονικό ντέρμπι Ποντολίβαδο – Γραβούνα, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με το γκολ του Εμμανουηλίδη στο 90ο λεπτό με το οποίο έκανε το 1-2. Ισοπαλίες 1-1 είχαμε στις αναμετρήσεις Ποσειδώνας – Καλλιράχη και Θεαγένης – Καβάλα 2004.

Στον 2ο όμιλο, το Βυζάντιο με το γκολ του Ηλιάδη στο 40ο λεπτό πέρασε από τις Ελευθερές και απέκτησε αέρα 7 βαθμών από την 2η θέση. Λόγω της κακοκαιρίας αναβλήθηκαν οι αγώνες Ποταμιά – Φίλιπποι και Παλαιοχώρι Ακροβούνι, ενώ Κρηνίδες, Πολύστολο και Αμισιανά κέρδισαν στις έδρες τους Αγ. Ανδρέα (2-1),  Ελπίδες (2-0) και Παναγία (3-0) αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 10ης αγωνιστικής καθώς και οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής: