Α’ ΕΠΣΚ: Στο Βύρωνα ο τίτλος του κυπελλούχου [Φωτογραφίες]

Η ομάδα της Καβάλας επικράτησε στον τελικό της κατηγορίας των Λιμεναρίων με 1-0 – Συνέχισε με νίκες στην Β’ κατηγορία το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

O Βύρων είναι ο κυπελλούχος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καβάλας, μιας και στην τελικό της μεγάλης κατηγορίας που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (7/12) επικράτησε δύσκολα της Αναγέννησης  Λιμεναρίων με 1-0. Το «χρυσό» γκολ που έδωσε στην ομάδα της πόλης της Καβάλας τη νίκη σημειώθηκε στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Αγγελίδη.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει με τον Βλάχο που βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ η ομάδα της Θάσου ανέβασε την απόδοση της στο 2ο μέρος όπου πίεσε πάρα πολύ την εστία του Ευστρατίου χωρίς όμως να καταφέρει να την παραβιάσει. Το κύπελλο στον κυπελλούχο της Α’ κατηγορίας, αλλά και στον άξιο φιναλίστ, απονεμήθηκε από τον πρόεδρο της ΕΠΣΚ Μιχάλη Παπαδόπουλο αλλά και από τον αντιδήμαρχο Αθλητισμού και παιδείας του Δήμου Καβάλας Απόστολο Μουμτσάκη.

Τέλος ο Γιώργος Αγγελίδης

Εν τω μεταξύ μετά το τέλος του αγώνα έγινε γνωστό ότι οι δρόμοι της ομάδας με τον προπονητή Γιώργο Αγγελίδη χωρίζουν μετά από 3 και πλέον χρόνια. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το «διαζύγιο» είχε αποφασιστεί εδώ και λίγες ημέρες και ότι ήδη η διοίκηση του συλλόγου έχει ήδη «κλείσει» τον διάδοχο του στον πάγκο, το όνομα του οποίου θα ανακοινωθεί σε λίγες ημέρες.

Β’ ΕΠΣ Καβάλας: Ασταμάτητο το «τραίνο» που λέγεται Βυζάντιο…

Το «τραίνο» που ονομάζεται Βυζάντιο συνέχισε και αυτή την αγωνιστική την πορεία του προς την επιστροφή στην κατηγορία των μεγάλων του τοπικού ποδοσφαίρου. Η ομάδα του Κοκκινοχώματος δε συνάντησε δυσκολίες για να κερδίσει με 4-0 στο γήπεδο του την Παναγία για τον 2ο όμιλο της Β’ κατηγορίας, ενώ ο πρωτοπόρος του 1ου ομίλου Άρης Ζυγού έμενε στο 0-0 με τον Ποσειδώνα στο γήπεδο του.

Στον 1ο όμιλο λοιπόν, ο μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Άρης Πρίνου που πήρε το ντέρμπι με τον Ηρακλή Καβάλας με 2-0 και εκμεταλλευόμενος το «Χ» του Ζυγού, τον πλησίασε στους 3 βαθμούς. Το Αγίασμα κέρδισε εύκολα με 4-0 το Ποντολίβαδο, όπως και η Καλλιράχη τον Αγ. Λουκά με 5-1, ενώ ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το παιχνίδι της Γραβούνας με τον ΠΑΟ Καβάλας. Τέλος η Καβάλα 2004 πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με τη Λεκάνη που ειδοποίησε ότι δεν θα μπορούσε να κατεβεί στο γήπεδο, αφού δεν κατάφερε να συγκεντρώσει τον απαραίτητο αριθμό παικτών.

Στον 2ο όμιλο, το Βυζάντιο «καθάρισε» από το 1ο ημίχρονο τον αγώνα με την Παναγία όπου προηγήθηκε με 3-0, ενώ στην επανάληψη πέτυχε και ακόμα ένα γκολ. Σκόρερ οι Τσότρας 2 και από ένα οι Δημητριάδης και Σπυρίδης. Οι Ελευθερές δυσκολεύτηκαν μεν αλλά πέρασαν με 3-2 από το Παγγαίο, ενώ η Ποταμιά επέστρεψε στο γήπεδο και στις νίκες κερδίζοντας 2-1 το Πολύστυλο. Εύκολες νίκες για Αγ. Ανδρέα (5-2 τα Αμισιανά) και Παλαιοχώρι (0-3 στις Ελπίδες).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 11ης αγωνιστικής καθώς και οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής: