Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Ο Βύρων το ντέρμπι, το Ορφάνι την πρωτιά…

Αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά την ήττα του Ορφέα στο ντέρμπι του Βερούλειο – Στο Βυζάντιο η «κούπα» στον 2ο όμιλο της Β’ κατηγορίας

Tο Ορφάνι πήρε και πάλι κεφάλι στη βαθμολογία της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ, μιας και εκτός του ότι κατάφερε να κερδίσει εύκολα με 5-2 την Κεραμωτή στο γήπεδο του, εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Ορφέα Ελευθερούπολης στο Βερούλειο. Στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής νικητής ήταν ο Βύρων με 1-0, με το γκολ που σημείωσε ο Σεφερίδης στο 78ο λεπτό, ενώ ο Ορφέας διαμαρτύρεται έντονα για την διαιτησία και μάλιστα εξέδωσε και σχετική ανακοίνωση αγανάκτησης.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Δόξα Αμυγδαλεώνα με δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο, του Ευκαρπίδη στο 48’ και του Τσαρούχα στο 64’ ξεπέρασε την αντίσταση της Ν. Καρβάλης. Τα Λιμενάρια δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επιβληθούν με 4-1 της Φωλιάς, ενώ ο Πλατανότοπος πήρε βαθμολογική ανάσα κερδίζοντας εντός έδρας το Χρυσοχώρι με 2-1. Βαθμολογική ανάσα πήραν και οι Πηγές που κέρδισαν εύκολα με 4-0 το ουραγό Χαλκερό με τον Αθανασάκη να πετυχαίνει 2 γκολ και τους Ντέντε και Μανούσι από ένα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 12ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

14. Χαλκερό 3 (8-32)

*** Από ένα αγώνα λιγότερο έχουν Χρυσοχώρι, Αμυγδαλεώνας, Πλατανότοπος, Πηγές, Ν. Καρβάλη, Βύρων, Ορφέας Ελευθ/λης και  Ορφάνι

Β’ ΕΠΣ Καβάλας: Ξέφυγε ο Ζυγός στον 1ο όμιλο, κυπελλούχος στον 2ο το Βυζάντιο

Αέρα πέντε βαθμών από τη 2η θέση της βαθμολογίας απέκτησε ο Άρης Ζυγού στον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας. Οι «κίτρινοι» κέρδισαν δύσκολα στην έδρα του Αγ. Λουκά με 1-0, ενώ ο Πρίνος έχανε στο ντέρμπι της Θάσου στο Λιμένα από τον Θεαγένη με 2-1. Έτσι στη 2η θέση πέρασε το Αγίασμα που πήρε το ντέρμπι με τη Γραβούνα με σκορ 2-0. Στο άλλο ντέρμπι της αγωνιστικής Ποσειδώνας και Ηρακλής Καβάλας έμειναν στο 1-1 στο γήπεδο του Χαλκερού. Η Καβάλα 2004 πήρε μεγάλη νίκη στο Ποντολίβαδο από τον Ποντιακό με 2-1, ενώ ο ΠΑΟ Καβάλας επικράτησε με το ίδιο σκορ της Καλλιράχης.

Κυπελλούχος του 2ου ομίλου το Βυζάντιο

Ο 2ος όμιλος είχε ρεπό, και έτσι το απόγευμα του Σαββάτου (21/12) πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Ελευθερούπολης ο τελικός του κυπέλλου της κατηγορίας. Μεγάλος νικητής αναδείχτηκε η ομάδα του Βυζαντίου που επικράτησε του Παλαιοχωρίου με 4-2. Σ’ ένα παιχνίδι που είχε ένταση και πάθος, στον αγωνιστικό χώρο και στις κερκίδες, το Παλαιοχώρι προηγήθηκε 0-1 με τον Ρούγα στο 4ο λεπτό, αλλά το Βυζάντιο απάντησε αμέσως με τον Χατζησάββα (1-1) και πριν την συμπλήρωση του 10ου λεπτού ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-2. Ο έμπειρος επιθετικός έκανε στο 35’ χατ – τρικ γράφοντας το 1-3, αλλά στο 45’ το Παλαιοχώρι μείωσε με τον Ρούγα σε 2-3. Στο 2ο μέρος οι τυπικά γηπεδούχοι πίεσαν, έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζαππίδη και στις καθυστερήσεις ο Σιώτας έγραψε το τελικό 2-4.