Α’ ΕΠΣΚ: Οδυνηρές ήττες για Ορφάνι και Ορφέα

Ο Βύρων ήταν ο μόνος από τους πρωταγωνιστές της μεγάλης κατηγορίας που κέρδισε (0-1) στη Ν. Πέραμο – Ήττες για Ορφάνι (1-3 από Πηγές) και Ορφέα (1-0 στο Χρυσοχώρι) – Στην 1η θέση της Β1 πέρασε ο Πρίνος

Νέο ενδιαφέρον απέκτησε η κόντρα της κορυφής της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καβάλας μετά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής με τον Βύρωνα να μπαίνει για τα καλά στο «παιχνίδι». Το Ορφάνι γνώρισε οδυνηρή ήττα στο γήπεδο του από τον αναγεννημένο Άρη Πηγών με 3-1, ενώ εξίσου οδυνηρή ήταν και η ήττα του Ορφέα στο Χρυσοχώρι με 1-0. Ο Βύρων από την πλευρά του που κέρδισε με το «φτωχό» 1-0 στη Ν. Πέραμο τον Βρασίδα πλησίασε σε απόσταση αναπνοής από την 1η θέση και η συνέχεια αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Στο  Χρυσοχώρι, ο Ορφέας μπορεί να ήταν καλύτερος και να είχε δοκάρι, όμως δεν μπόρεσε να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ακόμα και αν από το 60’ έπαιζε με παίκτη περισσότερο. Το «χρυσό» γκολ του Απόλλωνα σημείωσε ο Χαριτόπουλος στα μισά του 1ου μέρους.

Στο Ορφάνι, ο Άρης «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις τους γηπεδούχους και προηγήθηκε στο ημίχρονο με τον Ντέντε με 0-1, στην επανάληψη ο Αθανασάκης με δύο τέρματα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3, για να μειώσει λίγο πριν το τέλος ο Μέγας Αλέξανδρος. Στη Ν. Πέραμο ο Βύρων ήταν σαφώς ανώτερος από το Βρασίδα και πήρε αυτό που άξιζε με το γκολ που σημείωσε στο 70ο λεπτό. Η Δόξα Αμυγδαλεώνα αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα στη Θάσο με τα Λιμενάρια, ενώ η Κεραμωτή με το γκολ του Μπίλια επικράτησε στο κρίσιμο παιχνίδι της Ν. Καρβάλης. Όσο για τη Φωλιά, εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και έδωσε τέλος στο επιτυχημένο σερί του Πλατανοτόπου κερδίζοντας με 1-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 15ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ Κατηγορία ΕΠΣΚ: Ο Πρίνος πήρε το «τιμόνι» στον 1ο όμιλο

Ο Άρης Πρίνου ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ, μιας και όχι μόνο πήρε το ντέρμπι με το Αγίασμα, αλλά και εκμεταλλεύτηκε την ήττα του πρωτοπόρου Ζυγού και πέρασε στην 1η θέση. Στον 2ο όμιλο κερδισμένο ήταν το Βυζάνιο, που έκανε μεν το ρεπό του, αλλά οι Ελευθερές δεν κέρδισαν και έτσι δεν πλησίασαν πολύ στην κορυφή.

Στον 1ο όμιλο, ο Ζυγός απέτυχε σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι, δεχόμενος αυτή τη φορά 4 γκολ στη Γραβούνα και χάνοντας με 4-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ναθαναηλίδης που πέτυχε 3 γκολ (ένα σημείωσε ο Μαρκάκης). Έτσι ο Πρίνος που κέρδισε με 1-0 το Αγίασμα πέρασε μόνος του στην 1η θέση. Στο Βερούλειο ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Καλλιράχης παραχωρώντας ισοπαλία 2-2, ενώ στο Λιμένα ο Θεαγένης επικράτησε του ΠΑΟ Καβάλας με 3-1

Στο 2ο όμιλο, οι Ελευθερές δεν κατάφεραν να πλησιάσουν όσο θα ήθελαν στην κορυφή το Βυζάντιο (που είχε ρεπό) αφού έμειναν στο μηδέν με την ΑΕ Πιερέων. Αγ. Ανδρέας και Αμισιανά πήραν μεγάλα «διπλά» με 0-1 σε Φιλίππου και Παλαιοχώρι, ενώ και το Ακροβούνι κέρδισε 3-0 στην έδρα των Ελπίδων. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 15ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής: