Α’ ΕΠΣΚ: Ο Βύρων πήρε το «τιμόνι»

Η ομάδα της Καβάλας πήρε το ντέρμπι στις Πηγές με 2-0 και εκμεταλλεύτηκε το «Χ» του Ορφανίου στον Πλατανότοπο – Εύκολες εκτός έδρας νίκες για Πρίνο και Βυζάντιο στη Β’ κατηγορία

Ο Βύρων, αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στη δυνατή έδρα του Άρη Πηγών, που προερχόταν από το μεγάλο «διπλό» στο Ορφάνι, κατάφερε να πάρει τη σπουδαία νίκη με 2-0 και παράλληλα να περάσει στην 1η θέση της βαθμολογίας της Α’ κατηγορίας της Α’, μιας και το Ορφάνι έμεινε στο 1-1 με τον Φρίξο στον Πλατανότοπο.

Στην Ελευθερούπολη ο Ορφέας επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας την Κεραμωτή με 3-1, μιας και δεν είχε άλλα περιθώρια απωλειών. Σκόρερ των γηπεδούχων ήταν οι Αναστασιάδης, Γιαλαμής και Βακιρτζής (χάθηκε πέναλτι από τον Προβατίδη), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Παπαστεφάνου.

Σπουδαίος αγώνας έγινε στον Αμυγδαλεώνα, όπου η Δόξα με ανατροπή στα τελευταία λεπτά πήρε τη νίκη με 3-2 από το Βρασίδα Ν. Περάμου. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στις αρχές και των δύο ημιχρόνων και προηγήθηκαν με 0-2 με τα γκολ των Σάσσου στο 3ο και του Αγγελίδη στο 48ο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Κοπανάκη στο 54’ και ισοφάρισαν με τον ίδιο παίκτη στο 83’ για να έρθει ο Τσαρουχάς στο 87’ να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Με το ίδιο σκορ (3-2) κέρδισε και η Φωλιά στην έδρα του ουραγού Χαλκερού, αλλά και το Χρυσοχώρι που διπλασίασε τις νίκες του μέσα σε δύο εβδομάδες, επικρατώντας αυτή τη φορά στο ντέρμπι της ουράς στο Βερούλειο επί της ΑΕΚ Καβάλας. Τέλος τα Λιμενάρια πέρασαν νικηφόρα από τη Ν. Καρβάλη με 1-2. Προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 0-2 με τους γηπεδούχους να μειώνουν στην επανάληψη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 16ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ Κατηγορία ΕΠΣΚ: Μεγάλες σε έκταση νίκες για Πρίνο και Βυζάντιο

Μεγάλες σε έκταση εκτός έδρας νίκες σημείωσαν οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ
Στον 1ο όμιλο, ο Πρίνος πέρασε δια περιπάτου από το γήπεδο Κωτσάλου κερδίζοντας την Καβάλα 2004 με 6-0 με χατ τρικ του Μπουϊκου και από ένα των Ασήμογλου, Μαλίκι και Ηλιάδη και εδραίωσε τη θέση του στην κορυφή μιας και ο Ζυγός έμεινε στο μηδέν στο παιχνίδι με τον Ηρακλή Καβάλας. Ο Ποσειδώνας κέρδισε επίσης εκτός έδρας το Αγίασμα με 3-2 και με το ίδιο σκορ η Καλλιράχη πήρε το ντέρμπι της Θάσου με το Θεαγένη. Στο Ποντολίβαδο ο Ποντιακός ήταν καλύτερος του Αγ. Λουκά και κέρδισε με 2-0 με τα γκολ των Σταυρίδη και Σοναρίδη
Στον 2ο όμιλο, το Βυζάντιο έκανε πραγματικό περίπατο στο παιχνίδι του με τις Ελπίδες στο Ενωσιακό των Αμισιανών. Επικράτησε με 8-0, έχοντας πετύχει 3 γκολ στα πρώτα 6 λεπτά. Οι Ελευθερές αξιοποίησαν την έδρα τους κερδίζοντας 3-1 τις Κρηνίδες και το Παγγαίο πήρε το ντέρμπι με την ΑΕ Πιερέων με 1-0. Το Πολύστυλο πέρασε με 2-1 από τον Αγ. Ανδρέα και το Παλαιοχώρι με 4-0 από την Παναγία. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 16ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής: