ΓΣ Ελευθερούπολης: Ήττα (83-82) και πάλι στις λεπτομέρειες…

Άδοξη ήττα στο Μεσολόγγι από τον πρωτοπόρο Χαρίλαο Τρικούπη που συνεχίζει το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα της Α2

Όπως ακριβώς και στον αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος στην Ελευθερούπολη, έτσι και στην έναρξη του 2ου γύρου στο Μεσολόγγι ο ΓΣΕ έχασε από τον Χαρίλαο Τρικούπη στις λεπτομέρειες. Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου ηττήθηκε με 83-82, κάνοντας μια καταπληκτική εμφάνιση, ειδικά στις αρχές του 2ου μέρους όταν βρέθηκαν από το -7 (46-39) και +6 (61-67), όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι 3 λεπτά πριν το τέλος πέρασαν μπροστά με 75-71 με δύο διαδοχικά 3ποντα, αλλά ο ΓΣΕ απάντησε με τον Μοτσενίγο. Ωστόσο τον τελευταίο λόγο των είχε ο Βασιλόπουλος (25 πόντοι) που άλλαξε το ροή του αγώνα. Στα 8 δευτερόλεπτα ο Ναούμης έκανε το 83-80 και το μόνο που έκανε ο ΓΣΕ ήταν να μειώσει στο τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 27-19, 46-39,61-67, 83-82
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 4, Αντωνάκης 10 (2), Ναούμης 11 (3), Σαχπατζίδης 6, Ράπτης 10, Μαργέλης, Γκάτζιος 2, Βασιλόπουλος 25 (5), Σκουλίδας 15 (3).

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας, Μανοΐλοβιτς 9, Γοργόνης 3, Τσούτσος, Μοτσενίγος 9 (1), Καραγιώργος, Σταμπουλής 12, Καμπουρίδης 16 (1), Μπένας 15 (1), Δεληγεώργης 18 (4).