ΓΣ Ελευθερούπολης: Ροζ φύλλο 5άδας στο Ναύπλιο

Η ομάδα της Καβάλας κέρδισε στην παράταση 81-78 τον Οίακα και ανέβηκε στην 5η θέση της Α2, σπάζοντας το σερί των 5 νικών των γηπεδούχων

Μια σπουδαία όσο και δύσκολη νίκη που τον φέρνει εντός του ομίλου των ομάδων των πλέι οφ της Α2 πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (8/2) ο ΓΣ Ελευθερούπολης. Σ’ ένα παιχνίδι – θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση επικράτησε με 81-78, με τον κανονικό αγώνα να λήγει 69-69. Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου μπήκε καλύτερα στο 1ο μέρος, έχοντας βραχεία κεφαλή στο 1ο δεκάλεπτο με 1 πόντο (16-17) και ξεφεύγοντας με 7 στο ημίχρονο (30-37). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά αλλά βγήκαν και μπροστά με 50-48. Η «μάχη» στο τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν σκληρή και έφερε το… «Χ» με τη νίκη να κρίνεται στην παράταση με τον ΓΣΕ να έχει τον τελευταίο λόγο και να παίρνει τη νίκη με 81-78.

Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από την αποστολή και παίρνει μεγαλύτερη αξία από το γεγονός ότι η ομάδα της Ελευθερούπολης σταμάτησε ένα σερί 5 νικών του Οίακα, που τον έφερε ένα βαθμό πιο κάτω από τον ΓΣΕ πριν την έναρξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα είχαν ως εξής: 16-17, 30-37, 50-48, 69-69 και 78-81.