Α’ ΕΠΣΚ: Εύκολα ο Βύρων, επέστρεψε στις νίκες ο Ορφέας

Με νίκες προχώρησαν οι πρωτοπόροι σε όλες τις κατηγορίες – Αναβλήθηκε λόγω πένθους ο αγώνας ΑΕΚ Καβάλας - Ορφάνι

Όπως άλλωστε αναμενόταν ο Βύρων πέρασε εύκολα από το Χαλκερό κερδίζοντας τον ουραγό Ατρόμητο με 4-0 (Βλάχος πεν., Παντελίδης, Χατζηκυριάκου, Κυγάης) και διατηρήθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ. Ο αγώνας της ΑΕΚ Καβάλας με το Ορφάνι αναβλήθηκε λόγω του θανάτου του πατέρα του προπονητή των «κιτρίνων» Βασίλη Ζέρβα. Ο σύλλογος έκανε αίτημα αναβολής προς την ΕΠΣΚ, που έγινε δεκτό και με ανακοίνωση του αναφέρει τα εξής: «Η οικογένεια της ΑΕΚ Καβάλας εκφράζει τη βαθύτατη θλίψη και τα ειλικρινή της συλλυπητήρια στον προπονητή μας Βασίλη Ζέρβα για τον χαμό του πατέρα του. Σύσσωμη όλη η ομάδα της ΑΕΚ Καβάλας είναι δίπλα στο Βασίλη και στους οικείους του σε αυτές τις δύσκολες ώρες».
Όσο για τον Ορφέα Ελευθερούπολης επανήλθε στις νίκες, κερδίζοντας στο γήπεδο του τον μαχητικό Βρασίδα Ν. Περάμου με 1-0 με γκολ του Τζαμπέγια στο 38ο λεπτό.
Επεισοδιακό ήταν το παιχνίδι της Ν. Καρβάλης με τις Πηγές, που κρίθηκε με ένα αυτογκόλ στο 1ο ημίχρονο και ένα γκολ του Αθανασάκη στο τέλος για τους φιλοξενούμενους (0-2). Οπαδοί των γηπεδούχων, που η διοίκηση με ανακοίνωση της τους χαρακτηρίζει «ανεγκέφαλους και τζαμπατζήδες», πέταξαν μπουκάλια νερού και άλλα αντικείμενα στους διαιτητές με αποτέλεσμα το φύλλο αγώνα να είναι ιδιαίτερα επιβαρυντικό για το Ναζιανζό.
Η Φωλιά πήρε πολύτιμη νίκη με 1-0 επί του Χρυσοχωρίου (Μπαιρακτάρης), ενώ χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι Πλατανότοπος – Αμυγδαλεώνας (1-1) (Στεπανιάν – Τσιτσόπουλος) και στην Κεραμωτή η τοπική ομάδα επιβλήθηκε με 2-0 των Λιμεναρίων (Τζεμαλή πεν., Παπαστεφάνου – Μαλανδρής). Υπενθυμίζεται ότι πριν από την έναρξη όλων των αγώνων κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή και παράγοντα Βαρδή Μαυρόπουλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 18ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣΚ: Αμετάβλητη η κατάσταση στην κορυφή των ομίλων

Αμετάβλητη είναι η κατάσταση στους 2 ομίλους της Β’ κατηγορίας μετά τη διεξαγωγή της 18ης αγωνιστικής.
Στον 1ο όμιλο, ο Πρίνος μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι με τη Γραβούνα κερδίζοντας με 5-0 , ενώ ο Ζυγός πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με τη Λεκάνη. Ο Θεαγένης με ανατροπή του σκορ πήρε το «διπλό» από τον Ηρακλή στην Καβάλα με 1-2, και το Αγίασμα επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟ Καβάλας.
Στον 2ο όμιλο, το Βυζάντιο συνεχίζει ακάθεκτο την πορεία του κερδίζοντας 4-1 στη Θάσο την Ποταμιά, και ακολουθεί ο Κεραυνός Ελευθερών που επιβλήθηκε με 2-0 της Παναγίας. Το Ακροβούνι γνώρισε την ήττα στο γήπεδο του από τις Κρηνίδες με 0-2 και οι Φίλιπποι πήρε το ντέρμπι με το Πολύστυλο με 2-0. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 18ης αγωνιστικής καθώς και οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής: