Α’ ΕΠΣΚ: Νίκες με το ίδιο σκορ για τους πρωτοπόρους

Με 2-0 κέρδισαν τους αντιπάλους τους Βύρων, Ορφάνι και Ορφέας – Συνεχίζει ακάθεκτος στον 1ο όμιλο της Β’ ο Πρίνος, σκόνταψε το Βυζάντιο

Με νίκες και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-0) κέρδισαν οι πρωταγωνιστές της κορυφής στην 19η στροφή του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ και έτσι οι ισορροπίες δεν άλλαξαν! Ο πρωτοπόρος Βύρωνας πήρε το ντέρμπι του Βερούλειου Σταδίου με την ΑΕΚ Καβάλας με τα γκολ που σημείωσαν οι Βλάχος στο 22ο λεπτό και ο Ελευθεριάδης στο 89ο, ενώ το Ορφάνι πήρε το γειτονικό ντέρμπι με τη Φωλιά με τα τέρματα που σημείωσαν στο 2ο ημίχρονο του αγώνα οι Βεζυρόπουλος στο 50’ και Παλληκαράς στο 75’. Όσο για τον Ορφέα πήρε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα του ανεβασμένου Άρη Πηγών με τα γκολ των Προβατίδη και Μαυρομάτη σε διάστημα 10 λεπτών από το 56ο έως το 66ο λεπτό.

Απ’ εκεί και πέρα ο Αμυγδαλεώνας δυσκολεύτηκε πάρα πολύ για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Χαλκερού. Κέρδισε με 2-1 με γκολ από κεφαλιά του Ρίζου στο 89ο λεπτό, κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει στο 83ο το γκολ με το οποίο η Δόξα άνοιξε το σκορ στο 63’. Μεγάλη νίκη, με την οποία έκανε σημαντικό βήμα παραμονής σημείωσε ο Βρασίδας Ν. Περάμου που με τα τέρματα των Σιδηρόπουλου και Τσέχου στο 1ο μέρος του αγώνα, επικράτησε της Κεραμωτής με 2-1, ενώ χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση του Χρυσοχωρίου με τα Λιμενάρια, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από μια φορά. Το 0-1 έκανε ο Κοντογεωργίου στο 65’ και στο 80’ ο Χαριτίδης ισοφάρισε. Τέλος ο Πλατανότοπος επικράτησε με 3-1 της Ν. Καρβάλης με τα τέρματα των Ζαφειρίου, Παρασκευά και Στεπανιάν. Ο Φωτόπουλος μείωσε στο 75ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 19ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣΚ: «Τραίνο» ο Πρίνος, σκόνταψε το Βυζάντιο

Ακάθεκτη συνεχίζει την πορεία της προς την Α’ κατηγορία της ΕΠΣΚ η ομάδα του Πρίνου στον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας, ενώ αντίθετα στον 2ο  το Βυζάντιο δεν μπόρεσε να κερδίσει στο Κοκκινόχωμα το Πολύστυλο και έτσι οι Ελευθερές πλησίασαν στην κορυφή.

Στον 1ο όμιλο, ο Πρίνος πέρασε με το εμφατικό 4-0 (προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο και πέτυχε το 4ο γκολ παίζοντας με 10 παίκτες) από το γήπεδο του Χαλκερού κόντρα στον Ποσειδώνα και συνεχίζει την πορεία για την κατάκτηση του τίτλου, έχοντας 5 βαθμούς διαφορά από το Ζυγό που επίσης κέρδισε εκτός έδρας (1-2 στο Ποντολίβαδο). Όσο για το Αγίασμα δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί της Καλλιράχης με 4-1. Ο Ηρακλής Καβάλας πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με τη Λεκάνη που αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα, μιας και δεν παρουσιάστηκε σε 3 αγώνες.

Στο 2ο όμιλο, το Βυζάντιο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στο Πολύστυλο, με αποτέλεσμα οι Ελευθερές που νίκησαν στο γειτονικό ντέρμπι τον Αγ. Ανδρέα με 3-0 να πλησιάσουν στους 2 βαθμούς. Το Παλαιοχώρι κέρδισε 1-0 τους Φιλίππους, ενώ χωρίς νικητή έληξαν οι αναμετρήσεις Παναγία – Παγγαίο και Αμισιανά Ακροβούνι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 19ης αγωνιστικής καθώς και οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής: