Παύλος Δερμιτζάκης: Είμαι υπερήφανος που έχω τέτοιους παίκτες

Οι δηλώσεις των δύο προπονητών μετά το τέλος του αγώνα Καβάλα – Ιάλυσος στο «Ανθή Καραγιάννη»

Απόλυτα ικανοποιημένος ήταν από την εμφάνιση και τη νίκη δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα με τον Ιάλυσο ο προπονητής της Καβάλας, που τόνισε ότι είναι υπερήφανος για τους παίκτες που έχει στην ομάδα του. «Είχαμε μπροστά μας ένα παιχνίδι όπου η νίκη ήταν μονόδρομος για εμάς και για τον στόχο που έχουμε θέσει ως ομάδα. Ο Ιάλυσος ήταν σε καλή αγωνιστική κατάσταση με θετικά αποτελέσματα με την καθοδήγηση του Νίκου Παντέλη. Αυτό που θέλαμε ήταν να διαχειριστούμε σωστά τη μεγάλη νίκη που πετύχαμε στην Καλαμάτα και να ανεβούμε ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία σ’ ένα πρωτάθλημα που είναι πολύ δυνατό και υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός. Στο 1ο ημίχρονο παρά το γεγονός ότι δεν είχαμε καλό ρυθμό καταφέραμε να προηγηθούμε με 1-0 με το σκορ να είναι πολύ ρευστό. Στην ανάπαυλα αναλύσαμε κάποια πράγματα στο τακτικό κομμάτι και τα παιδιά μπήκαν αποφασιστικά στην επανάληψη. Πετύχαμε δύο γκολ και στο 60’ ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Στη συνέχεια διαχειριστήκαμε κάποια παιδιά που θέλουμε να είναι καλά και να μην έχουνε προβλήματα για το επόμενο ματς. Συγχαρητήρια στα παιδιά, είμαι πολύ περήφανος που είναι στο ρόστερ αυτής της ομάδας. Αυτό που τους είπα τώρα είναι ότι κερδίσαμε όλα τα παιχνίδια που δώσαμε γιατί ήμασταν πολύ καλοί στο γήπεδο. Δεν κλέψαμε κανένα παιχνίδι. Αντίθετα χάσαμε πολλές νίκες που δικαιούμασταν γιατί δεν σκοράραμε. Μετά και απ’ αυτή τη νίκη θεωρώ ότι είμαστε μέσα στο στόχο και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι (με τη Νίκη Βόλου)που είναι ίσως το πιο δύσκολο για μας στη φετινή σεζόν. Ο Πέτρος Ορφανίδης έκανε εξαιρετική εμφάνιση και εκτός από καταπληκτικό παιδί είναι και ένας παίκτης που κάνει τη διαφορά στην ομάδα. Χαίρομαι που τον έχω στον ΑΟΚ, όπως το ίδιο συμβαίνει και με τους άλλους ποδοσφαιριστές».

Νίκος Παντέλης: «Πέρα για πέρα δίκαιη η νίκη της Καβάλας»

«Η νίκη της Καβάλας ήταν πέρα για πέρα δίκαιη. Ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια.. Εμείς ξεκινήσαμε καλά πιέζοντας στη μεσαία γραμμή και με τον Κονέ προσπαθούσαμε να βγούμε στις αντεπιθέσεις. Πιστεύω ότι μέχρι να δεχτούμε το γκολ στεκόμασταν καλά. Μετά το δεύτερο γκολ που το δεχθήκαμε στις αρχές του 2ου ημιχρόνου ο Ιάλυσος κατέρρευσε . Μετά παρατήσαμε το παιχνίδι και αυτό ήταν άσχημο για μας. Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο. Δε χρειάζεται να πω περισσότερα με τέτοιες εμφανίσεις στο β` μέρος. Εύχομαι στην Καβάλα και στον Παύλο καλή συνέχεια και να πετύχουν ότι στόχους έχουν βάλει. Από αύριο το μυαλό μας θα είναι στον τελικό με τον Ασπρόπυργο».