Α’ ΕΠΣΚ: Το Ορφάνι επέστρεψε στη «θέση του οδηγού»

Ο Μέγας πήρε το ντέρμπι κορυφής στο Βερούλειο κερδίζοντας το Βύρωνα με 1-2 και απέκτησε προβάδισμα στην υπόθεση του τίτλου – Λευκές ισοπαλίες για τους πρωτοπόρους της Β’ κατηγορίας

Ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ και έκανε ένα μεγάλο άλμα προς την κατάκτηση του τίτλου. Επικράτησε στο Βερούλειο στάδιο του Βύρωνα με 1-2 και επέστρεψε στην 1η θέση της βαθμολογίας έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους από τον μεγάλο του αντίπαλο.

Στο κατάμεστο από κόσμο γήπεδο της Καβάλας, το Ορφάνι κατάφερε να προηγηθεί στο 20ο λεπτό με τον Βεζυρόπουλο, αλλά ο Βύρωνας απάντησε 12 λεπτά αργότερα με τον Παντελίδη και πίεσε για να πάρει το προβάδισμα. Ο τερματοφύλακας Τοπαλίδης όμως είπε «όχι» σε ορισμένες καλές ευκαιρίες των γηπεδούχων και στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι με κεφαλιά του αφύλακτου Τουρασανίδη βρέθηκαν και πάλι μπροστά στο σκορ (1-2) και πήραν τη νίκη, αφού και πάλι ο Τοπαλίδης έσωσε την εστία του σε 2-3 καλές ευκαιρίες του Βύρωνα.

Όσο για τον Ορφέα έμεινε ουσιαστικά εκτός κούρσας τίτλου με την ήττα του με 1-0 στο Χαλκερό από τον ουραγό Ατρόμητο, που σκόραρε με τον Καλαϊτζή στο 65ο λεπτό, ενώ η Φωλιά πήρε το «διπλό» στον Αμυγδαλεώνα με 0-1με το τέρμα που σημείωσε ο Μπαϊρακτάρης στο 75’. Με το ίδιο σκορ (0-1) κέρδισαν και τα Λιμενάρια στις Πηγές τον Άρη με σκόρερ τον Κοντογεωργίου στο 89ο λεπτό, ενώ ο Πλατανότοπος κέρδισε στην έδρα του την Κεραμωτή με το γκολ του Ράνου στο 20’ και το αυτογκόλ του Τζομιάδη στο 70’.

Απ’ εκεί και πέρα το ντέρμπι της Ν. Καρβάλης με την ΑΕΚ Καβάλας, που έγινε στους Φιλίππους λόγω της τιμωρίας του Ναζιανζού έληξε ισόπαλο 2-2, αν και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να το κερδίσουν. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Άγγος έκανε το 0-1, αλλά η Ν. Καρβάλη με τους Χαραλαμπίδη και Γκρουνόφ στο 8ο και 30ο λεπτό πέρασε μπροστά, για να ισοφαρίσει σε 2-2 και πάλι ο Άγγος στο 40’. Στο 2ο μέρος η ΑΕΚ έχασε ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά τη μεγαλύτερη την έχασε η Ν. Καρβάλη που δεν αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε στις καθυστερήσεις.

Τέλος στο Χρυσοχώρι ο Απόλλωνας με τα γκολ των Χαλπέτη και Γαβριήλ, ένα σε κάθε ημίχρονο, κέρδισε τη Ν. Πέραμο με 2-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 21ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣΚ: Σε απόσταση βολής από την 1η θέση, Ζυγός και Ελευθερές

Νέο ενδιαφέρον αποκτάει η «μάχη» του τίτλου και στους δύο ομίλους της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ μιας και οι διώκτες των πρωτοπόρων Πρίνου και Βυζαντίου πλησίασαν σε απόσταση βολής…

Στον 1ο όμιλο, ο Πρίνος έμεινε στο 0-0 στην Καβάλα με τον ΠΑΟΚ και έτσι ο Ζυγός που πέρασε άνετα από την έδρα της Καβάλας 2004 με 4-0 πλησίασε στους 3 βαθμούς από την 1η θέση. Στο πιο χορταστικό παιχνίδι της αγωνιστικής Αγίασμα και Ηρακλής πέτυχαν από 4 γκολ ο καθένας και πήραν από ένα βαθμό, ενώ Θεαγένης και Ποσειδώνας πήραν εκτός έδρας νίκες με 2-3 σε Ποντολίβαδο και Αγ. Λουκά αντίστοιχα. Όσο για τη Γραβούνα και την Καλλιράχη πήραν χωρίς αγώνα τις νίκες με Λεκάνη και Ξεριά αντίστοιχα.

Στον 2ο όμιλο, το Βυζάντιο δεν κατάφερε να κερδίσει στο Κοκκινόχωμα το Παλαιοχώρι μένοντας στο 0-0, και έτσι οι Ελευθερές που επικράτησαν με 1-0 των Φιλίππων μείωσαν την απόσταση που τους χωρίζει από την 1η θέση στους 3. Απ’ εκεί και πέρα το Ακροβούνι πέρασε κερδίζοντας 3-2 στον Αγ. Ανδρέα, ενώ οι Κρηνίδες νίκησαν με 1-0 την ΑΕ Πιερέων. Οι ομάδες της Θάσου (Ποταμιά και Παναγία) νίκησαν με 3-0 σε Αμισιανά και τις Ελπίδες αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 21ης αγωνιστικής καθώς και οι βαθμολογίες έχουν ως εξής: