Α2 Μπάσκετ: Πρώτο ροζ φύλλο για το ΓΣΕ, πίκρα για την Ένωση

Με εμφατικό τρόπο πήρε τη νίκη με +32 ομάδα της Ελευθερούπολης,  κατέρρευσε στο τέλος η Καβάλα και έχασε με -15 πόντους

Την πρώτη της νίκη, και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, κατέκτησε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας ο ΓΣ Ελευθερούπολης, που συνέτριψε στην Αθήνα τον Αμύντα με 47-79. Αντίθετα η Energean Kavala BC που έδωσε το πρώτο της παιχνίδι στο πρωτάθλημα γνώρισε οδυνηρή ήττα στο «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας από τον Τρίτωνα με 76-91.

Εντυπωσιακή εμφάνιση, εντυπωσιακή νίκη με 32 πόντους διαφορά

Έχοντας την οδυνηρή ήττα της πρεμιέρας στην πλάτη τους οι παίκτες του ΓΣΕ ήθελαν όχι μόνο να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά και να διασκεδάσουν τις άσχημες εντυπώσεις της πρεμιέρας. Τα κατάφερε και τα δύο και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Το τελικό 47-79 στην έδρα του Αμύντα περιγράφει την εικόνα της αναμέτρησης. Με ηγέτη τον Δημάκο που σημείωσε 20 πόντους (14 από τους 17 πρώτους πόντους της ομάδας) ήταν στην κυριολεξία ασταμάτητος πήρε δια περιπάτου τη νίκη. Εξαιρετικός ήταν ο πλέι μέικερ Θωμάς Νίκου με 12 πόντους αλλά και ο Τσουμάνης που σημείωσε Τσουμάνης 16 πόντους.
Δεκάλεπτα: 18-21, 25-47, 32-63, 47-79
Αμύντας: Έξαρχος, Τοπάλι 3, Σιούντρης 4, Οικονόμου 4, Βαρδιάνος 2, Σάλεχ 2, Κανονίδης 11 (1), Γιούση 4, Γκάτζο 8 (1), Μπέλη 9 (1), Ταγάρης, Αποστολάκης
ΓΣ Ελευθερούπολης: Μπάτσος, Τσιλούλης 9 (2), Τσουμάνης 16 (1), Χρυσόπουλος 7 (1), Ράπτης 2, Σταμπουλής 2, Ερμείδης 6 (2), Χαρίτογλου 3 (1), Δημάκος 20 (2), Χάλαρης 2, Νίκου 12 (2).

«Έμπαζε» η άμυνα…

Στο κλειστό της Καλαμίτσας η Ένωση ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και στο 1ο ημίχρονο φαινόταν ότι έλεγχε τον αγώνα, έχοντας συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ. Είχε λύσεις τόσο μέσα από τη ρακέτα όσο και από την περιφέρεια, ωστόσο το μεγάλο πρόβλημα της ήταν στην άμυνα και ειδικά στα πολλά χαμένα ριμπάουντ που έδιναν τη δυνατότητα στον Τρίτωνα να ανανεώνει τις επιθέσεις του και να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Μάλιστα στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, έχοντας (έως και… εκνευριστική) ευστοχία από την περιφέρει και ειδικά από τη γραμμή του τρίποντου. Με ένα τέτοιο (στην κυριολεξία από το πουθενά) μάλιστα πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 1ο ημίχρονο με 45-48. Στην επανάληψη οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με 7 πόντους διαφορά, ωστόσο από τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου άρχισε η κατάρρευση! Η άμυνα εξακολουθούσε να έχει πρόβλημα ενώ στην επίθεση δεν υπήρχαν λύσεις. Έτσι όχι μόνο χάθηκε το προβάδισμα αλλά ο Τρίτων πέρασε μπροστά και μάλιστα στο 4ο μέρος διεύρυνε συνεχώς τη διαφορά για να φτάσει στους 15 πόντους.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-20, 45-48,  63-69 και 76-91.
Καβάλα: Ζαραϊδώνης 7 (1), Σαββίδης, Αμπατζάς 16, Βακουφτσής 5, Μάρουσιτς 20 (2), Χείλαρης 2, Πάτρας 13 (1), Καρακεχαγιάς 11, Κασιούμης 2
Τρίτωνας: Καφεζάς 7 (1), Ντούσιας, Θεοδώρου, Γερομιχαλός 15 (3), Κόκκαλης 28 (4), Σταθόπουλος 4, Μάντζαρης 12 (3), Παπαδημητρίου Δ. 13 (1), Πράπας 2, Τσιώκος 7, Παπαδημητρίου Κ. 3