Α’ ΕΠΣΚ: Ξέσπασαν Ορφέας και Βύρωνας

Οι δύο ομάδες συνέτριψαν τον Άρη Ζυγού και τον Κεραυνό Κρηνίδων αντίστοιχα στην πρεμιέρα – Μεγάλα «διπλά» από Αμυγδαλεώνα και Βυζάντιο – Βροχή τα γκολ στην Β’ κατηγορία

Πολλά γκολ, πλούσιο θέαμα και…. αγωνία μέχρι το τέλος ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά της πρεμιέρας στην Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καβάλας. Τη νίκη της ημέρας σημείωσε ο Ορφέας που συνέτριψε στο γήπεδο της Ελευθερούπολης το νεοφώτιστο Άρη Ζυγού με 8-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και έδειξαν από την αρχή ότι φέτος θέλουν να πρωταγωνιστήσουν στο πρωτάθλημα. Τα γκολ σημείωσαν οι Κ. Βακιρτζής και Αθανασάκης από δύο, ενώ από μια φορά σκόραραν οι Κωνσταντινίδης, Παπουτσής, Ντέντε και Ράνος. Το γκολ της τιμής για τον Άρη σημείωσε ο Κιτσικόπουλος.

Ένας άλλος μεγάλος πρωταγωνιστής της χρονιάς ο Βύρων, μπήκε κι αυτός φορτσάτος στη διοργάνωση κερδίζοντας με 5-0 στις Κρηνίδες τον τοπικό Κεραυνό. Τα γκολ της ομάδας της Καβάλας πέτυχαν οι Ντουρτμές, Παντελίδης, Δουμάνης, Καλτσίδης και Ζούλης.

Απ’ εκεί και πέρα μεγάλες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν με το ίδιο σκορ (0-1) Βυζάντιο και Αμυγδαλεώνας. Το συγκρότημα του Κοκκινοχώματος πέρασε από το Παλαιοχώρι επικρατώντας της Ένωσης με την πολύ όμορφη κεφαλιά του Σολακίδη στο τέλος του 1ου μέρους. Όσο για τη Δόξα πήρε το «διπλό» στη δυνατή έδρα των Λιμεναρίων με το γκολ που πέτυχε ο Τσαρούχας στο 60ο λεπτό.

Με 1-0 κέρδισε και ο Άρης Πηγών τον συνονόματο του Πρίνου, αν και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ για να καταβάλει την αντίσταση της ομάδας της Θάσου. Το γκολ της νίκης ήρθε στο 88ο λεπτό με τον Μπαντάνη. Από τη μεριά του ο Βρασίδας Ν. Περάμου πήρε το γειτονικό ντέρμπι με τις Ελευθερές με 1-0, ενώ στη Φωλιά ο Αστέρας επικράτησε της Δόξας Θεολόγου με 2-1.

Αναλυτικά  τα αποτελέσματα των αγώνων της 1ης αγωνιστικής καθώς κα η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣΚ: Βροχή τα γκολ στην πρεμιέρα

Σα βροχή έπεφταν τα γκολ στην 1η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ, μιας και στις 7 από τις 8 αναμετρήσεις σημειώθηκαν 31 γκολ! Τις εντυπώσεις τις έκλεψαν η ΑΕΚ Καβάλας και ο ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα που πέτυχαν τα 15 απ’ αυτά. Οι «κίτρινοι» κέρδισαν δια περιπάτου τα Αμισιανά κερδίζοντας με 8-0, ενώ οι «μαυρόασπροι» συνέτριψαν στο Χρυσοχώρι την τοπική ομάδα με 7-1.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο ΠΑΟ Καβάλας δυσκολεύτηκε αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο της Καλλιράχης νικώντας την με 2-1, ενώ με 2-0 κέρδισε το Ακροβούνι τη Ν. Καρβάλη με τα γκολ των Καραγκιοζόπουλου και Χατζησαββα ένα από ένα ημίχρονο. Τα Αμισιανά από την πλευρά τους πήραν το 3ποντο στο Χαλκερό από τον Ατρόμητο με 0-1, ενώ Γραβούνα και Καβάλα 2004 έμειναν στο 0-0. Στο Πολύστυλο η Ασπίδα νίκησε εύκολα το Θεαγένη με 4-0 με τα τέρματα των Τσιπούρη, Ταξίδη, Ζαρίμης και Φρόκου, ενώ οι Φίλιπποι με πρωταγωνιστή τον Σπυριάδη που πέτυχε 2 γκολ νίκησαν με 3-2 τον μαχητικό Ηρακλή που ισοφάρισε δύο φορές.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 1ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Γ’ ΕΠΣΚ: Με «διπλά» ξεκίνησαν Παγγαίο και Λύκοι

Το Παγγαίο και οι Λύκοι με τις εκτός έδρας νίκες τους καθώς και η Ποταμιά που επικράτησε στην έδρα της ήταν οι κερδισμένοι της 1ης αγωνιστικής της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ, που επέστρεψε στο αγωνιστικό προσκήνιο του τοπικού ποδοσφαίρου μετά το περσινό «διάλειμμα». Το Παγγαίο με τα δύο γκολ του Δημητρακούδη πήρε τη νίκη στο γήπεδο του Χρυσοκάστρου (ισοφάρισε προσωρινά ο Ελευθεριάδης), ενώ οι Λύκοι με δύο γκολ του Μωυσίδη και ένα του Πεσκελίδη πέρασαν από το Ενωσιακό κερδίζοντας με 3-1 τις Ελπίδες που ισοφάρισαν με τον Σιδηρόπουλο. Στη Θάσο η Ποταμιά με τα τέρματα των Βασιλούδη και Στεφανόπουλου, ένα σε κάθε ημίχρονο, πήρε τη νίκη με 2-0 επί της ΑΕ Πιερέων που είχε πολύ καλή παρουσία στο γήπεδο.

Το παιχνίδι του Αγ. Λουκά με τον Ξεριά δεν είχε νικητή μιας και οι δύο ομάδες σκόραραν από δύο φορές. Οι φιλοξενούμενοι που επέστρεψαν στα ποδοσφαιρικά πράγματα της ΕΠΣΚ μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν στο 15λεπτο του αγώνα με 0-2 με τα γκολ των Κοτσαμπασίδη και Ραντάνι. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και απάντησαν με τους Κολέογλου και Ασλανίδη, ενώ έχασαν και ένα πέναλτι.

Χρυσόκαστρο – Παγγαίο 1-2
Αγ. Λουκάς – Ξεριάς 2-2
Ελπίδες – Λύκοι 1-3
Ποταμιά – ΑΕ Πιερέων 2-0