Α’ ΕΠΣΚ: Πέντε ομάδες έκαναν το 2 στα 2

Ορφέας, Βύρων, Ν. Πέραμος, Πηγές και Βυζάντιο κέρδισαν και στη 2η αγωνιστική της Α’ – Μόνο δύο ομάδες στη Β’ πέτυχαν 2η νίκη – Το ντέρμπι της Θάσου πήγε στην Ποταμιά

Πέντε ομάδες κατάφεραν να διπλασιάσουν τις νίκες τους στη 2η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ και να διατηρηθούν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ορφέας μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα του, συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις, κερδίζοντας στη δυνατή έδρα του Αμυγδαλεώνα με 0-3 και δείχνοντας ότι θα είναι από τους πρωταγωνιστές της κορυφής τη φετινή χρονιά. Τα γκολ της ομάδας της Ελευθερούπολης σημείωσαν οι Κ. Βακιρτζής, Αθανασάκης και Αναστασιάδης.

Η Ν. Πέραμος αξιοποίησε απόλυτα το πλεονέκτημα της έδρας στις 2 πρώτες αγωνιστικές κερδίζοντας με 3-1 τον Κεραυνό Κρηνίδων αυτή τη φορά με τα τέρματα των Παντίδη, Αποστολίδη και Κυγάη (οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σαουλίδη), ενώ τη νίκη της ημέρας σημείωσε ο Άρης Πρίνου, που έδωσε το 2ο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι και πιστοποίησε ότι θα είναι «σκληρό καρύδι» για οποιονδήποτε στο φετινό πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα έχασε στο 90’ στις Πηγές, όμως πήρε το ντέρμπι της Θάσου στον Ποτό κερδίζοντας 0-1 τον Θεολόγο με το γκολ του Μαλακογιάννη στο 17ο λεπτό.

Όσο για τον Άρη Πηγών πήρε ένα δύσκολο, όσο και πολύτιμο, «διπλό» στο Ζυγό από τον Άρη με 3-4, με δύο γκολ του Χαλπέτη και από ένα των Τσάφα και Μπαντάνη.

Το απόγευμα της Κυριακής, ο Βύρων συνάντησε αρκετή αντίσταση από τα Λιμενάρια αλλά τελικά επικράτησε με 1-0. Το γκολ που λύτρωσε τους γηπεδούχους πέτυχε στο 89ο λεπτό ο Δουμάνης.

Στο Κοκκινόχωμα, το παιχνίδι ανάμεσα στο Βυζάντιο και τον Αστέρα Φωλιάς, κρίθηκε στο 85ο λεπτό, με το γκολ του Ρουμελιώτη που διαμόρφωσε το τελικό 3-2 υπέρ των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14’ με τον Μπρούνο, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 22’ με τον Παλληκαρά, ενώ πέρασαν μπροστά με τον ίδιο παίκτη στο 46’. Η Φωλιά αντέδρασε και ισοφάρισε σε 2-2 με πέναλτι που υπέπεσε ο Ρουμελιώτης, αλλά ο ίδιος λύτρωσε την ομάδα του 5 λεπτά πριν το τέλος. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αστέρας τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες λόγω των Μπρούνο και Αραδούλη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣΚ: Ακροβούνι και Φίλιπποι οδηγούν την κούρσα

Ατρόμητος Ακροβουνίου και ΜΑ Φιλίππων οδηγούν την κούρσα στη Β’ κατηγορία της ΕΠΣΚ μετά τη 2η αγωνιστική, μιας και κατάφεραν να συνεχίσουν στο μονοπάτι των επιτυχιών. Το Ακροβούνιο με τα γκολ των Μοσχοφιδη (πεν), Βακιρτζη και Χατζησάββα, πέρασε με 0-3 από τον Άγιο Ανδρέα, ενώ οι Φίλιπποι επικράτησαν στο Χρυσοχώρι της τοπικής ομάδας με 1-0.

Το ντέρμπι του Ηρακλή Καβάλας με τον ΠΑΟΚ Καβάλας έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η αναμέτρηση του Αγιάσματος με το Πολύστυλο.

Χωρίς νικητή έληξε και η κόντρα της Ν. Καρβάλης με τη Γραβούνα, που έγινε στο ουδέτερο (λόγω τιμωρίας του Ναζιανζού) γήπεδο του Αγιάσματος, όμως οι 2 ομάδες πέτυχαν από 3 γκολ Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μαρκάκη και τον Ναθαναηλίδη με 0-2, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τους Μποντίνι, Γεωργιάδη και Καρακεϊσογλου, για να έρθει το «Χ» με πέναλτι στο 90’ με τον Ναθαναηλίδη.

Στη Θάσο η Καλλιράχη πήρε την πρώτη της νίκη, κερδίζοντας 2-1 το Χαλκερό, που διαμαρτύρεται για τη διαιτησία, ενώ τα Αμισιανά επικράτησαν 0-1 στην έδρα της Καβάλας 2004.

Υπενθυμίζεται ότι το παιχνίδι Θεαγένης – ΑΕΚ Καβάλας αναβλήθηκε για προληπτικούς λόγους, λόγω των κρουσμάτων κορονοιού στο τέλος της εβδομάδας στο Λιμένα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Γ’ ΕΠΣΚ: Η Ποταμιά πήρε το ντέρμπι και την πρωτιά

Το γκολ του Αν. Προδρόμου στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν αυτό που έκρινε το μεγάλο γειτονικό ντέρμπι της Θάσου και της Γ’ κατηγορίας, το απόγευμα της Κυριακής στην Παναγία. Η γειτονική Ποταμιά επικράτησε με 1-0 και όχι μόνο πανηγύρισε τη νίκη αλλά και την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Αγ. Λουκάς κέρδισε 5-1 στην έδρα των αδύναμων Ελπίδων, ενώ Λύκοι και Χρυσόκαστρο αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1. Το παιχνίδι του Παγγαίου με την ΑΕ Πιερέων αναβλήθηκε για προληπτικούς λόγους, εξ αιτίας των κρουσμάτων κορονοϊού που παρατηρήθηκαν στην περιοχή.