Α2 Εθνική Μπάσκετ: Στο ΓΣΕ το Καβαλιώτικο ντέρμπι. Κέρδισε 88-77 την Energean Kavala BC

Οι δύο ομάδες «βάδιζαν» μαζί μέχρι και 3 λεπτά πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου, όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν και να διατηρήσουν τη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα

Ο ΓΣ Ελευθερούπολης ήταν ο μεγάλος κερδισμένος του Καβαλιώτικου ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Στην αναμέτρηση που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Ελευθερούπολης επικράτησε της Energean Kavala BC με 88-77, ύστερα από ένα δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στο 2ο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και 3 λεπτά πριν το τέλος του 1ου μέρους. Τότε όμως ο ΓΣΕ με ένα επιμέρους 11-3 κατάφερε να δημιουργήσει ένα «αέρα» 9 πόντων, ο οποίος έγινε 14 στο τέλος του 3ου 10λεπτου . Στο τελευταίο μέρος η Ένωση προσπάθησε να μπει στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι το ροζ φύλλο πήγε στους γηπεδούχους.

Οι Τσιλούλης (24 πόντοι), Δημάκος (18 πόντοι) και Σταμπουλής (17 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς γηπεδούχων, ενώ από την Ένωση ο Αμπατζάς είχε 16 και ο Χείλαρης 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-25, 46-37, 67-53, 88-77

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 24 (5/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7 κλεψίματα), Τσουμάνης 2, Ράπτης 3, Σταμπουλής 17 (1), Ερμείδης 6, Χαρίτογλου, Δημάκος 18 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Χάλαρης 8, Νίκου 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ).

Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπατζάς 16 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Ζαραϊδώνης 3 (1), Μάρουσιτς 12 (1), Καραγιώργος 3 (1), Πάτρας 4, Καρακεχαγιάς 8 (1), Κασιούμης 2, Βακουφτσής 14 (2), Χείλαρης 15 (2), Πρασίνης.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:
Φίλιππος Βέροιας – Αμύντας (αναβλήθηκε, 2/12)
Αγρίνιο – Δάφνη Δαφνίου 69-67
Παγκράτι – Ολυμπιακός 88-77
Ελευθερούπολη – Καβάλα 88-77
Απόλλωνας Πάτρας – Καρδίτσα 77-84
Οίακας Ναυπλίου – Τρίτωνας (αναβλήθηκε, 18/11)
Κόροιβος – Ψυχικό (αναβλήθηκε, δεν έχει οριστεί)

16. Φίλιππος Βέροιας 1-0 (79-54) 2

*** Ο Φίλιππος Βέροιας έχει τέσσερις αγώνες λιγότερους. Ο Κόροιβος, το Ψυχικό, ο Αμύντας και ο Τρίτωνας έχουν δύο αγώνες λιγότερους. Ο Πανερυθραϊκός, η Καρδίτσα, το Μαρούσι, ο Ολυμπιακός, η Ελευθερούπολη και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.