ΑΟΚ: Μεγάλο «διπλό» στην Ηγουμενίτσα για το «Καραβάκι»

Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη νίκησε εκτός έδρας τον Θεσπρωτό για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος του βορείου ομίλου της Football League με γκολ του Βαλαβανόπουλου στο 36'-Η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Με γκολ του Νίκου Βαλαβανόπουλου στο 36′ με σουτ από το ύψος του πέναλτι η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη πέρασε το απόγευμα της Τετάρτης 31 Μαρτίου 2021 και από την έδρα του Θεσπρωτού στο γήπεδο της Ηγουμενίτσας για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος του βορείου ομίλου της Football League.

Το «Καραβάκι», μετά τα πρώτα 15 αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχησε να προηγηθεί στο ημίχρονο, με την ομάδα του Θεσπρωτού να πιέζει στο δεύτερο μέρος, βλέποντας μάλιστα την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Κυρίτση στις αρχές του 2ου ημιχρόνου και έχοντας και ένα άστοχο σουτ σε κενή εστία στην εκπνοή του αγώνα.

Η άμυνα της Καβάλας λειτούργησε, όμως, αποτελεσματικά κρατώντας το 0-1 και παίρνοντας μια μεγάλη νίκη σε μια δύσκολη έδρα που τη φέρνει «συγκάτοικο» στην κορυφή με τη Βέροια και τον Πανσερραϊκό οι οποίοι επίσης κέρδισαν εντός έδρας, με την ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη να αγωνίζεται την επόμενη αγωνιστική εκτός έδρας με τον Απόλλωνα Πόντου.

Η σύνθεση του ΑΟΚ: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Θωμαΐδης, Ορφανίδης, Παπαδόπουλος, Βαλαβανόπουλος, Κόκκορης
Αλλαγές: Κέρθι, Μελισσόπουλος, Αδαμάκης, Γεωργακόπουλος, Τενεκές.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Θεσπρωτός -Καβάλα 0-1 (Βαλαβανόπουλος 36′)
Βέροια-Απόλλων Πόντου 1-0 (Πασάς πεν. 28′)
Τριγλία-Αλμωπός Αριδαίας 1-1 (Μπρίτο πεν. 90′-Μανιός 83′)
Πανσερραϊκός-Πιερικός 2-0 (Γεωργιάδης 45′, 47′)
ΑΕΠ Κοζάνης-Ολυμπιακός Βόλου 1-3 (Τρομπούκης 65′-Παπαδημητρίου 50′, 75′, Βουκελάτος 60′)