ΠΑΕ ΑΟ Καβάλα: «Πεντάστερη» φιλοξενία, 5-1 την Κοζάνη

Εντυπωσιακή επιστροφή στις νίκες και «προετοιμασία» για το ντέρμπι με τη Βέροια – Διαβάστε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία μετά την 6η αγωνιστική

Στο ρυθμό των επιτυχιών επέστρεψε ο ΑΟΚ, μετά την… κακή παρένθεση της Τρίγλιας. Το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη ξέσπασε το απόγευμα της Κυριακής (18/4) στο «Ανθή Καραγιάννη» επί της Κοζάνης επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-1, με το οποίο διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League.

Το τελικό σκορ περιγράφει την εικόνα της αναμέτρησης, ειδικά στο 1ο ημίχρονο, όπου το «καραβάκι» ήταν καταιγιστικό και σε διάστημα 30 λεπτών σημείωσε τα 4 από τα 5 γκολ του. Σε αντίθεση με το προηγούμενο παιχνίδι ήταν αποτελεσματικό και έτσι έκανε τη ζωή του πολύ πιο εύκολη, ενώ παράλληλα πήρε… ανάσες εν όψει του μεγάλου ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στη Βέροια.

Στην επανάληψη ο Ανυφαντάκης απέσυρε νωρίς παίκτες «κλειδιά» όπως οι Γαβριηλίδης και Ορφανίδης, ο ρυθμός έπεσε, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν να μειώσουν προσωρινά σε 4-1. Λίγο πριν το τέλος ο Κολλάς διαμόρφωσε το τελικό 5-1, που είναι και ένα από τα μεγαλύτερα σκορ που σημείωσε ο ΑΟΚ τα τελευταία χρόνια.

Τα γκολ του αγώνα

Ο χορός των γκολ για την Καβάλα ξεκίνησε στο 10ο λεπτό με τον Γαβριηλίδη που με πλασέ έκανε το 1-0.

4 λεπτά αργότερα, ο Ορφανίδης κάνει το 2-0 με ένα εντυπωσιακό χτύπημα φάουλ από τα πλάγια που αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 29’ γίνεται το 3-0, αυτή τη φορά από τον Κολλά που πήρε το «ριμπάουντ» μέσα στην περιοχή μετά από σουτ του Ορφανίδη, που κόπηκε από τους αμυντικούς και βρήκε στόχο.

Το 4-0 έγινε στο 40’ ύστερα από μια εξαιρετική προσπάθεια του Ορφανίδη που έβγαλε την κατάλληλη στιγμή στον Κόκκορη που δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Κοζάνη μειώνει στο 59ο λεπτό σε 4-1 με τον Βοριαζίδη, που εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα της Καβάλας.

Το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε στο 85ο λεπτό με πλασέ του Κολλά από κοντά.

Καβάλα: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Τενεκές, Στίκας (69’ Παντεκίδης), Γαβριηλίδης (51’ Γεωργακόπουλος), Κόκκορης (51’ Μελισσόπουλος), Κολλάς, Ορφανίδης (57’ Θωμαίδης), Αδαμάκης, Γιαλαμούδης (69’ Κολαράς), Κέρθι.
Κοζάνη: Ψαρράς, Τρομπούκης, Κοτταρίδης (58’ Τσιάρας), Καραγιαννίδης, Ντούκα, Λι (77’ Μ. Βοριαζίδης), Τσικόπουλος (74΄Αιχμαλωτίδης), Βοριαζίδης Κ., Παπαδόπουλος (57΄Τσελέπης), Φολίνας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 6ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου έχουν ως εξής
– Βέροια – Θεσπρωτός 3-1
(10′, 68′ Πόζογλου, 24′ Λουκίνας – 75′ Κοντοές)
– Καβάλα – Κοζάνη 5-1
(10′ Γαβριηλίδης, 14′ Ορφανίδης, 29′, 85′ Κολλάς, 40′ Κόκκορης – 57′ Βοριαζίδης)
– Ολυμπιακός Βόλου – Πανσερραϊκός 0-1