ΠΑΕ ΑΟ Καβάλα 1965: «Καθάρισε» νωρίς (2-1) τον Αλμωπό Αριδαίας

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League το «καραβάκι» μετά τη νίκη του με 2-1 με τα γκολ των Αδαμάκη – Γαβριηλίδη σε διάστημα 3 λεπτών στο 1ο μέρος – Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Βορείου Ομίλου της Football League βρίσκεται από το απόγευμα της Τετάρτης (5/5) η ομάδα της Καβάλας. Το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη επικράτησε με 2-1 του Αλμωπού Αριδαίας στην τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου του πρωταθλήματος και εκμεταλλευόμενη το αναπάντεχο εντός έδρας «Χ» της Βέροιας με την Τρίγλια (0-0) είναι στην 1η θέση, αφού και ο Πανσερραϊκός δεν έπαιξε με τον Θεσπρωτό λόγω Covid-19!

Ο ΑΟΚ «καθάρισε» τη νίκη μέσα σε 3 λεπτά, οπότε και κατάφερε να σημειώσει και τα 2 τέρματα του. Απ’ εκεί και πέρα ήταν σαφώς ανώτερος από τους φιλοξενούμενους που στάθηκαν αρκετά καλά στο 2ο ημίχρονο και μπόρεσαν να μειώσουν στο τέλος στο τελικό 2-1.

Το σκορ άνοιξε στο 14ο λεπτό όταν ο Κόκκορης σέντραρε από τα αριστερά και ο Αδαμάκης με προβολή έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γαβριηλίδης εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα της αντίπαλης ομάδας κάνοντας το 2-0.

Στην επανάληψη, και συγκεκριμένα στο 50’ ο Μένιος απέκρουσε δύσκολα κεφαλιά του Αδαμάκη, ενώ στο 53’ οι αμυντικοί της Καβάλας έδιωξαν πλασέ του Λόμπα.

Στο 76’ σουτ του Γκαλιέγκος έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 83’ σουτ του ίδιου παίκτη αποκρούει ο Κυρίτσης. Ο Αλμωπός μείωσε στο 90’ με τον Λουσέρο, από ελεγχόμενη θέση οφ σαιντ, το οποίο καταλόγισε ο αρμόδιος βοηθός, αλλά ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη,

Καβάλα: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (74’ Βακιρτζής), Θωμαΐδης, Κολλάς (65’ Κέρθι), Ορφανίδης, Αδαμάκης.

Αλμωπός Αριδαίας: Μένιος, Κοζάκης (60’ Μανίσογλου), Κουρούπης, Μάνιος (46’ Τούφας), Ρογγότης (46’ Λουσέρο), Γκαλιέγκος, Μουτζούρης, Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας (80’ Αμαραντίδης), Πέττας (80’ Μεντής), Λόμπα.