Α2 Εθνική Μπάσκετ: Νίκη με ανατροπή ο ΓΣΕ, το πάλεψε η Ένωση αλλά…

Στην 3η θέση της βαθμολογίας βρίσκεται η Ελευθερούπολη μετά την εκτός έδρας νίκη στη Βέροια επί του Φιλίππου με 92-77 – Καλή εμφάνιση αλλά ήττα για την Ένωση στη Δάφνη με 77-69

Μια ακόμα σημαντική νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα μπάσκετ του ΓΣ Ελευθερούπολης στην προσπάθεια που κάνει να διεκδικήσει την άνοδο στην Α1 Εθνική κατηγορία. Επικράτησε του Φίλιππου στη Βέροια, με αντεπίθεση στο 2ο ημίχρονο και πέρασε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η Ένωση έκανε φιλότιμη προσπάθεια στη Δάφνη, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα.

Με αντεπίθεση στο 2ο ημίχρονο

Σ’ ένα παιχνίδι με έντονη συναισθηματική φόρτιση, μιας και συμπληρώθηκε ένας χρόνος από τον ξαφνικό θάνατο του προπονητή του Φιλίππου Βέροιας Δημήτρη Γκίμα, ο ΓΣΕ χρειάστηκε να αντεπιτεθεί στο 2ο ημίχρονο για να πάρει την πολύτιμη νίκη με 77-92. Στο 1ο μέρος οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, έχοντας μεγάλα ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια. Έτσι βρέθηκαν μπροστά με 7 πόντους διαφορά. Στην επανάληψη όμως ο ΓΣΕ έκανε την ανατροπή κι ένα επιμέρους 53-31, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το οποίο βρίσκεται πλέον στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα..
Δεκάλεπτα: 28-16, 46-39, 61-66, 77-92
Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 2, Νικάι, Τσεσμετζίδης, Ελευθεριάδης 28 (3), Πιπεράκης 3, Πολυμένης, Κοθράς 10 (2), Παραπούρας 6 (1), Σουτζόπουλος 21 (2), Πιλκούδης 7.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου 2, Μπάτσος, Τσιλούλης 24 (5), Τσουμάνης, Ράπτης 7, Σταμπουλής 8 (1), Ερμείδης 13 (1), Χαρίτογλου, Δημάκος 3 (1), Χάλαρης 11 (1), Σιγκούνας 9 (1), Νίκου 15 (4).

Αξιοπρεπής ήττα στη Δάφνη

Στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι της χρονιάς, η Ένωση είχε εξ αρχής δύσκολο έργο στη Δάφνη κόντρα στην τοπική ομάδα. Έχοντας όμως ως πρωταγωνιστές τον Αμπατζά που πέτυχε 20 πόντους και τον Πάτρα που σημείωσε 18, στάθηκε με αξιοπρέπεια, γνωρίζοντας την ήττα με 8 πόντους διαφορά (77-69).
Δεκάλεπτα: 25-19, 44-34, 62-46,77-69
Δάφνη Δαφνίου (Καλαμπόκης): Σκόρδος 7, Κολτσίδας, Σούμαν, Μαλέλης 19 (1), Καννάς 4, Τσορμπατζόγλου 2, Τζουγκαράκης 6, Μπήλιος 3 (1), Μπέμπης 18 (4), Ζαραϊδώνης 6, Στεφανίδης 12 (2).
Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπατζάς 20 (2), Σαββίδης 2, Καρκατσέλης, Ζαραϊδώνης 6, Χιμένα-Κούλαλης, Καραγιώργος 1, Συλαίος, Πάτρας 18, Καρακεχαγιάς 11 (2), Βακουφτσής 11 (2), Μακαρίτης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Φίλιππος Βέροιας – ΓΣ Ελευθερούπολης 77-92
Πανερυθραϊκός – Καρδίτσα 78-77
Ψυχικό – Οίακας Ναυπλίου 97-85
Μαρούσι – Τρίτωνας 85-80
Αμύντας – Απόλλων Πάτρας 58-64