Αθλητικός Σύλλογος «Αετός» Καβάλας: Καλή αρχή στην έναρξη των εγχώριων αγώνων σκοποβολής

Δύο μετάλλια και καλές εμφανίσεις για τους 6 αθλητές του συλλόγου που συμμετείχαν στους αγώνες που έναν στο σκοπευτήριο του Μαυροβουνίου της Σκύδρας

Το Σάββατο και την Κυριακή 29 & 30 Μαΐου 2021, στο σκοπευτήριο του Μαυροβουνίου της Σκύδρας, συμμετείχαν με επιτυχία 6 αθλητές του Αθλητικού Συλλόγου «Αετός» Καβάλας, στους αγώνες σκοποβολής σκητ για το πρωτάθλημα της Ελλάδας.

Ο Παναγιώτης Δαμιανός κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο της 2ης θέσης της β κατηγορίας, με επιδόσεις 96/125 στον προκριματικό + 43/60 στον τελικό.

Ο Σοφοκλής Κουταλιάγκας κατετάγη 3ος τελικά, και με τις επιδόσεις του 98/125 + 34/50 στον προκριματικό και στον τελικό, κατάφερε να κρεμάσει στο στήθος του το χάλκινο μετάλλιο της θέσης.

Στην ίδια κατηγορία ο Θωμάς Μυστίλογλου με μικρή επίδοση 74/125, τερμάτισε 10ος στην τελική κατάταξη των αθλητών.

Ο Παναγιώτης Παπαντωνίου με τον Δημήτρη Βαβάκα έκαναν τις καλύτερες επιδόσεις των αθλητών μας, με σκορ 107/125 στην α κατηγορία κατετάγησαν αντίστοιχα 4ος, και 5ος, χωρίς τη διάκριση του χάλκινου μεταλλίου που ήταν κοντά.

Ακολούθησε ο Αθανάσιος Ντενικοράκης 6ος με επίδοση 105/125 στόχους.

Οι αγώνες συνεχίζονται στο σκοπευτήριο του Δρακοντίου της Θεσσαλονίκης, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 5 & 6 Ιουνίου 2021, στο οποίο έχουν μεγάλη παράδοση επιτυχιών οι αθλητές του συλλόγου μας.