ΓΣ Ελευθερούπολης: «Διπλή» νίκη (58-75) στον Πανερυθραϊκό

Στην πρεμιέρα του 2ου γύρου της Α2, όχι μόνο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα αλλά κάλυψε και τη διάφορα των 5 πόντων με τους οποίους έχασε στην Ελευθερούπολη

Mε το δεξί μπήκε στο 2ο γύρο του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας ο ΓΣ Ελευθερούπολης. Κέρδισε στην έδρα του Πανερυθραϊκού με 58-75 και όχι μόνο κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και τη ρεβάνς από την εντός έδρας ήττα στο κλειστό της Ελευθερούπολης αλλά πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας και με τους 17 πόντους «έσβησε» το -5 από το 78-83 με το οποίο είχε χάσει στην έδρα του!

«Κλειδί» για τη νίκη της ομάδας του Κυριάκου Παπαδόπουλου ήταν το 2ο 10λεπτο του αγώνα, όταν δέχτηκε μόλις 4 πόντους και σημείωσε 20 και έτσι το 16-17 έγινε στο τέλος του ημίχρονου 20-37. Απ’ εκείνο το σημείο και μετά με τους Δημάκο που είχε 20 πόντος, Τσουμάνη με 17 και Ράπτη με 14 είχε συνεχώς το προβάδισμα με διψήφια νούμερα φτάνοντας έτσι στην εύκολη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 16-17, 20-37, 39-54, 58-75
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 7 (1), Βουγιούκας 9, Σκάνδαλος 14 (2), Γεωργιάδης 3 (1), Καμπουρίδης, Στάθης 4, Παπανικολάου, Στασινόπουλος, Αθανασούλας 5 (1), Φιλιππάκος 16 (3).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 11 (2), Τσουμάνης 17 (1), Ράπτης 14, Σταμπουλής 2, Ερμείδης 3 (1), Δημάκος 20 (2), Χάλαρης 2, Νίκου 6 (2).