ΓΣ Ελευθερούπολης: Βαριά ήττα (95-67) στο Μαρούσι

Μόνο στο 1ο δεκάλεπτο στάθηκε καλά η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου που ήταν ιδιαίτερα άστοχη από την περιφέρεια

Βαριά ήττα με 95-67 γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου 5/6/21 ο ΓΣ Ελευθερούπολης στο Μαρούσι για την 2η αγωνιστική του 2ου γύρου της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Οι 28 πόντοι διαφορά  περιγράφουν σ’ ένα μεγάλο βαθμό την εικόνα της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι σε όλα τα επίπεδα από το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου, το οποίο μόνο στο 1ο 10λεπτο κατάφερε να σταθεί όρθιο. Από το 2ο 10λεπτο και μετά όταν το επί μέρους σκορ ήταν 27-13 το Μαρούσι πάτησε… γκάζι, εκμεταλλευόμενο και την μεγάλη αστοχία του ΓΣΕ στην περιφέρεια και ιδίως στα τρίποντα, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γκαγκαλούδη που σημείωσε 32 πόντους με 5 τρίποντα. Από την ομάδα της Ελευθερούπολης ο Τσιλούλης σημείωσε 20 πόντους και ο Δημάκος 13.

Δεκάλεπτα – Πόντοι

Δεκάλεπτα: 24-24, 51-37, 76-58, 95-67
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 24 (4), Παπαγιάννης, Ξύδας 6 (2), Προίσκος 4, Κανέλλης 3 (1), Χατζηδάκης 9 (1), Παπαγεωργόπουλος 6 (1), Αρνόκουρος 11 (1), Γκαγκαλούδης 32 (5).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου, Μπάτσος, Τσιλούλης 20 (3), Τσουμάνης 2, Ράπτης 10, Σταμπουλής 8, Ερμείδης 6 (1), Χαρίτογλου, Δημάκος 13 (2), Χάλαρης 2, Νίκου 6 (2).

Τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής του Β’ γύρου καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Καρδίτσα-Πανερυθραϊκός 76-58
Μαρούσι-Ελευθερούπολη 95-67
Απόλλων Πατρών-Αμύντας 78-44
Ολυμπιακός-Παγκράτι 90-67