ΠΑΕ ΑΟ Καβάλα: Με ήττα (3-1 στην Αριδαία) έκλεισε η επιτυχημένη χρονιά

Το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη κατέλαβε την 2η θέση στην τελική βαθμολογία της Football League

Με ήττα ολοκλήρωσε την παρουσία της στο πρωτάθλημα της Football League η ομάδα της Καβάλας, αφού στην τελευταία αγωνιστική της περιόδου έχασε στην Αριδαία από τον τοπικό Αλμωπό με 3-1. Με το αποτέλεσμα αυτό το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας εξασφαλίζοντας την άνοδο του στην Super League 2 της επόμενης χρονιάς, κάτι που αποτελούσε το βασικό στόχο της χρονιάς.

Όπως αποδείχτηκε, το κίνητρο που είχαν οι γηπεδούχοι για να μπουν στο γκρουπ των ομάδων που θα επωφεληθούν από την επικείμενη αναδιάρθρωση και να πάρουν και αυτοί την άνοδο, ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Αλμωπός λοιπόν μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 12ο λεπτό με σουτ του Μανιού που έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα όμως ο ΑΟΚ απάντησε με κεφαλιά του Κολλά που έγραψε το 1-1, ωστόσο το σκορ του ημιχρόνου ήταν 2-1 για τον Αλμωπό μιας και στο 35’ ο Κολτσίδας με σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 2-1. Στις αρχές της επανάληψης η ομάδα της Αριδαίας «κλείδωσε» τη νίκη της με τον Ασλαμπάλογλου να γράφει το 3-1 στο 52ο λεπτό. Ο ΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, πίεσε ωστόσο δεν κατάφερε να αλλάξει το σκορ. Είχε μια σημαντική ευκαιρία με σουτ του Ορφανίδη που κατέληξε στο αντίπαλο δοκάρι.

Απ’ εκεί και πέρα ο προπονητής της Καβάλας, θέλησε να δώσει χρόνο συμμετοχής στα νεαρά παιδιά της αποστολής όπως ο Βακιρτζής αλλά και οι Γιαννάκος και Γερογιάννης.

Οι Συνθέσεις

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Μένιος, Μιγκέλ, Κουρούπης, Γκαγιέγκος (89’ Χαντζάρας), Λόμπα, Μεντής, Έππας, Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας, Λουσέρο (74’ Γκέσιος), Μάνιος (89’ Αμαραντίδης).
Καβάλα (Ανυφαντάκης): Σταθάκης, Τενεκές (70’ Γερογιάννης), Γαβριηλίδης, Στίκας, Παντεκίδης, Κέρθι, Κόκκορης, Μελισσόπουλος, Βαλαβανόπουλος (84’ Γιαννάκος), Ορφανίδης (70’ Βακιρτζής), Κολλάς.

Τα Αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος, καθώς και η τελική βαθμολογία έχουν ως εξής:
Αλμωπός Αριδαίας – ΑΟ Καβάλα 3-1
Θεσπρωτός – Πανσερραϊκός 3-2
ΑΕΠ Κοζάνης – Απόλλων Πόντου 1-1
ΠΟ Τρίγλιας – Βέροια 0-0
Ολυμπιακός Βόλου – Πιερικός 3-3