Α2 Εθνική μπάσκετ: Επίδειξη δύναμης από την Ένωση, αδίκησε τον εαυτό του ο ΓΣΕ

Με το δεξί ξεκίνησε την παρουσία της στο πρωτάθλημα η Ένωση κερδίζοντας άνετα στη Δάφνη Δαφνίου με 67-89, ενώ αντίθετα ο ΓΣΕ γνώρισε την ήττα στο Μαρούσι με 88-73

Mια νίκη και μια ήττα ήταν το αποτέλεσμα της εξόρμησης των δύο ομάδων της Καβάλας στην Αθήνα, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας στο μπάσκετ. Η Ένωση έκανε επίδειξη δύναμη στη Δάφνη επικρατώντας άνετα της τοπικής ομάδας με 22 πόντους διαφορά (67-89), ενώ αντίθετα ο ΓΣΕ πλήρωσε ακριβά ένα «νεκρό» 6λεπτο στο 4ο 10λεπτο και γνώρισε την ήττα στο Μαρούσι με 88-73.

Με άμυνα «γρανίτη» στο 2ο ημίχρονο…

Επίδειξη δύναμης έκανε στη Δάφνη η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη παίρνοντας πιο άνετα από ότι θα πίστευε κανείς, πριν από τον αγώνα, το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 67-89. Ειδικά στο 2ο ημίχρονο, όταν έκλεισαν όλοι διάδρομοι στους γηπεδούχους, κατάφερε να μετατρέψει του -3 του 1ου μέρους στο +22 της τελικής λήξης. Αυτό συμβαίνει όταν σ’ ένα ημίχρονο δέχεσαι 46 πόντους και στην επανάληψη μόλις 21!!! Εξαιρετικός για ακόμα μια φορά στον οργανωτικό τομέα ο Άρμστεντ, όπως και ο πρώτος σκόρερ Δρόσος με 19, αλλά και οι Καψαλός (15 π.), Ζαρκαδούλας (14 π.) και Αμπατζάς (12 π.).
Δεκάλεπτα: 20-23, 46-43, 62-69, 67-89
Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 17 (2), Βλαδίτσης 8 (1), Μπήλιος 5 (1), Κεχρής 7, Μαραγκίδης 7 (1), Γιαννόπουλος 2, Καμπούρης, Στανόγεβιτς 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μούτσα 5 (4 λάθη).
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 16 (3 τρίποντα, 4 λάθη), Μπρουκς, Αμπατζάς 12 (2), Καραγιάννης, Καψαλός 15 (6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Πρασίνης 2, Ζαρκαδούλας 14 (2), Ράπτης 6 (8 ριμπάουντ), Δρόσος 19, Αγγελάκος 2, Οκεκουόγεν 3, Μπανάσας.

Δέχτηκε 21 πόντους μέσα σε 6 λεπτά και πέτυχε μόλις 2!

Αδίκησε τον εαυτό του στο κλειστό του Αμαρουσίου, το απόγευμα του Σαββάτου, ο ΓΣΕ. Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου πάλευε στα ίσα το δύσκολο παιχνίδι με το Μαρούσι αφού «βάδιζε» μαζί στο σκορ με τους γηπεδούχους. Δυστυχώς όμως δεν μπήκε στο παιχνίδι επιστρέφοντας στο παρκέ μετά τη μικρή ανάπαυλα στο τέλος του 3ου 10λεπτου και έτσι το -3 από το (63-60) έφτασε στο 36’ να είναι πίσω με 18 (80-62), μιας και σημείωσε μόλις 2 πόντους, και φυσικά απ’ εκεί και πέρα να μην μπορεί να αντιδράσει! Ο Τουτζιαράκης πέτυχε 18 πόντους, με τον Σκουλίδα να σημειώνει 17 και τον Γοργόνη 13.
Δεκάλεπτα: 23-22, 42-40, 63-60, 88-73
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 26, Παπαγιάννης 2, Ξυδάς 3 (1), Ξύδης, Προίσκος 3 (1), Σιδέρης 3, Μαργέλης 3, Παπαγεωργόπουλος 7 (1), Αρνόκουρος 19, Κωνσταντακόπουλος 9 (1), Γκαγκαλούδης 13).
ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 18 (10 ριμπάουντ), Ναούμης 4 (1), Γοργόνης 13 (2), Παπαδόπουλος 8, Σκουλίδας 17 (4), Καρακεχαγιάς 3, Ερμείδης 2, Πάτρας, Κάδρας 3, Τζόρτζεβιτς 5 (1).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Αγρίνιο – Καρδίτσα 61-78
Πανερυθραϊκός – Κόροιβος 82-58