ΓΣ Ελευθερούπολης: Πάτησε «γκάζι» στο 2ο ημίχρονο, κέρδισε δίκαια το Αγρίνιο 87-70

Ακόμα μια σημαντική νίκη με πρωταγωνιστή τον Σκουλίδα που σημείωσε 21 πόντους με 6 τρίποντα – Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Α2 Εθνικής

Πατώντας «γκάζι» στο 2ο ημίχρονο, ο ΓΣ Ελευθερούπολης ολοκλήρωσε με νίκη τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας για το 2021. Επικράτησε με 87-70 του Αγρινίου στο κλειστό της Ελευθερούπολης, έχοντας ως οδηγό τον εξαιρετικό Διονύση Σκουλίδα που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, οι 18 από τους οποίους επιτεύχθηκαν με σουτ 3 πόντων, σε 11 προσπάθειες! Πολύ καλός ήταν επίσης και ο Μαρίνκοβιτς που πέτυχε 20 (2).

Η ομάδα της Ελευθερούπολης πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ ωστόσο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, κυρίως εξαιτίας της δράσης του Φάρσκι που πέτυχε 18 πόντους. Στο 2ο ημίχρονο όμως η απόδοση ανέβηκε και έτσι εύκολα σε μια δίκαιη επικράτηση με την οποία προωθήθηκε ακόμα πιο ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα της Α2.

Δεκάλεπτα: 29-19, 46-39, 69-56, 87-70
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Ναούμης 9 (3), Γοργόνης 9 (1), Παπαδόπουλος 4, Δ. Ερμείδης 5, Σκουλίδας 21 (6), Καρακεχαγιάς 3 (1), Π. Ερμείδης 1, Πάτρας 10, Κάδρας 5, Μαρίνκοβιτς 20 (2).
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Βακουφτσής 8 (1), Κεραμάρης, Φάρσκι 18 (2), Τσούκας 6 (2), Μήτσου 11 (1), Κυριλής 9 (1), Μπάλος 17, Γκάτζιος 1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 12ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Ψυχικό – Κόροιβος 81-70
ΓΣ Ελευθερούπολης – Αγρίνιο 87-70
Χαρ. Τρικούπης – Πανερυθραϊκός 82-68
Οίακας – Παγκράτι 77-122
Τρίτωνας – Φίλιππος Βέροιας 76-54
Δάφνη Δαφνίου – Μαρούσι 68-105
Καβάλα – Καρδίτσα (26/1/22, 17:00)