Μετά από 20 ημέρες διακοπών, λόγω Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, το τοπικό ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο επέστρεψε στη δράση, έστω και με προβλήματα λόγω της κακοκαιρίας της Κυριακής 9/1.
Στην Α’ κατηγορία, ο Ορφέας πέρασε άνετα από τον Ποτό στη Θάσο κερδίζοντας με 5-1 τον Θεολόγο με 3 γκολ του Λουίζ (έχασε και πέναλτι) και από ένα Παπαδόπουλος και Βερβερίδης (μείωσε ο Μουσάς με πέναλτι), ενώ ο Βύρων πέρασε από το Οφρύνιο κερδίζοντας με 4-2. Ο Δουμάνης πέτυχε 2 γκολ και από ένα οι Αθανασάκης και Μαυρογιάννης, ενώ για τον Αετό μείωσαν οι Γούναρης και Τσίλογλου. Η Νέα Πέραμος κέρδισε στον Αμυγδαλεώνα τη Δόξα με 1-3 (Μιχαηλίδης 2, Κυγάης), ενώ οι Πηγές κέρδισαν στον Πρίνο τον Άρη με 4-2. Τέλος Ζυγός και Παλαιοχώρι έμειναν στο 2-2, ενώ στις Ελευθερές το Βυζάντιο κέρδισε με 1-2.
Στη Β’ κατηγορία και τον 1ο όμιλο, το Ακροβούνι που κέρδισε 4-0 στα Αμισιανά έπιασε στην 1η θέση τον Αγ. Ανδρέα που δεν αγωνίστηκε με τον Ηρακλή, ενώ η ΑΕΚ πήρε άνετο το «διπλό» στο ντέρμπι με τις Κρηνίδες. Στον 2ο όμιλο, δε διεξήχθησαν οι αγώνες Αγίασμα – Ν. Καρβάλη λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου και Καλλιράχη – ΠΑΟ Καβάλας λόγω καιρικών συνθηκών. Η Ποταμιά κέρδισε στο γειτονικό ντέρμπι την ουραγό Παναγία με 1-0 και το Χρυσοχώρι που ακολουθεί νίκησε με 3-0 στο Χαλκερό.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 11ης αγωνιστικής καθώς και οι βαθμολογίες έχουν ως εξής:
Α’ Κατηγορία
Ελευθερές – Βυζάντιο 1-2
Οφρύνιο – Βύρων 2-4
Ζυγός – Παλαιοχώρι 2-2
Πρίνος – Πηγές 2-4
Aμυγδαλεώνας – Ν. Πέραμος 1-3
Θεολόγος – Ορφέας Ελ. 1-5
Ρεπό τα Λιμενάρια
Η Βαθμολογία
- Ορφέας Ελ. (36-10) 28
- Βύρων (29-5) 26
- Λιμενάρια (25-11) 23
- Αετός Οφρυνίου (25-20) 16
- Θεολόγος (18-19) 15
- Πηγές (14-13) 15
- Ν. Πέραμος (20-19) 14
- Βυζάντιο (14-20) 14
- Ελευθερές (14-19) 13
- Αμυγδαλεώνας (7-15) 8
- Παλαιοχώρι (10-28) 7
- Πρίνος (11-25) 6
- Ζυγός (9-28) 2
Η Επόμενη Αγωνιστική
Αετός Οφρυνίου – Ελευθερές
Βύρων – Ζυγός
Λιμενάρια – Πρίνος
Παλαιοχώρι – Αμυγδαλεώνας
Πηγές – Ορφέας Ελευθ.
Ν. Πέραμος – Θεολόγος
Ρεπό το Βυζάντιο
Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
(1ος Όμιλος)
Πολύστυλο – Ελπίδες 5-0
Κρηνίδες – ΑΕ Καβάλας 0-4
Καβάλα 2004 – Παγγαίο 2-3
Φίλιπποι – Αγ. Λουκάς 3-2
Ηρακλής – Αγ. Ανδρέας δ. δ.
Αμισιανά – Ακροβούνι 0-4
Η Βαθμολογία
- Αγ. Ανδρέας (38-10) 28
- Ακροβούνι (35-9) 28
- ΑΕ Καβάλας (39-13) 26
- Κρηνίδες (30-18) 24
- Παγγαίο (24-16) 19
- Φίλιπποι (25-24) 18
- Αμισιανά (20-33) 13
- Ηρακλής Καβ. (14-15) 13
- Καβάλα 2004 (16-25) 6
- Πολύστυλο (12-21) 6
- Αγ. Λουκάς (12-34) 4
- Ελπίδες (9-56) 3
*** Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Άγιος Ανδρέας και Ηρακλής Καβ.
Η Επόμενη Αγωνιστική
Κρηνίδες – Ελπίδες Καβάλας
Πολύστυλο – Καβάλα 2004
ΑΕ Καβάλας – Φίλιπποι
Παγγαίο – Ηρακλής Καβάλας
Άγιος Λουκάς – Αμισιανά
Αγ. Ανδρέας – Ακροβούνι
(2ος Όμιλος)
Αγίασμα – Ν. Καρβάλη δ. δ.
Καλλιράχη – ΠΑΟ Καβάλας δ. δ.
Παναγία – Ποταμιά 0-1
Χαλκερό – Χρυσοχώρι 0-3
Ξεριάς – Θεαγένης 1-4
Η Βαθμολογία
- Ποταμιά (16-4) 27
- Χρυσοχώρι (35-8) 26
- Χαλκερό (22-17) 22
- ΠΑΟ Καβάλας (21-11) 18
- Αγίασμα (16-10) 14
- Ξεριάς (20-25) 12
- Καλλιράχη (13-19) 10
- Θεαγένης (13-30) 10
- Ν. Καρβάλη (13-24) 7
- Παναγία (10-31) 4
*** Αγίασμα, Ν. Καρβάλη, Καλλιράχη και ΠΑΟ Καβάλας έχουν από έναν αγώνα λιγότερο
Η Επόμενη Αγωνιστική
Αγίασμα – Καλλιράχη
ΠΑΟ Καβάλας – Ξεριάς
Ν. Καρβάλη – Χαλκερό
Θεαγένης – Παναγία
Χρυσοχώρι – Ποταμιά