Πάνθηρες: Με το «δεξί» και με ανατροπή (49-37) στην Ξάνθη

Με εξαιρετική εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο και με ένα επιμέρους 31-9 πήρε την πρώτη νίκη για το 2022 επί της Ασπίδας

Με το «δεξί» μπήκε στο 2022 η γυναικεία ομάδα μπάσκετ των Πανθήρων, καθώς στην πρώτη επίσημη αναμέτρηση που έδωσε για το νέο έτος, επικράτησε με 49-37 της Ασπίδας στην γειτονική Ξάνθη.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Ασπίδας να παίρνει προβάδισμα δέκα πόντων με το τέλος της α’ περιόδου. Μια διαφορά που κατάφερε να διαχειριστεί μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως των Καρατσομπάνη – Δασκαλάρα έβγαλαν αντίδραση και με ένα εξαιρετικό β’ ημίχρονο (επιμέρους σκορ 9-31) κατάφεραν να φύγουν νικήτριες από την γειτονική Ξάνθη.
Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια αλλά και το τεχνικό επιτελείο για αυτή την σημαντική νίκη και την σπουδαία ανατροπή.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 18-8, 10-10 (28-18), 4-16 (32-34), 5-15 (37-49)
Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Καραλίδου Σ. 13(1), Μπουτσούκη 8(2), Τονικίδου, Αντώνογλου, Μπαϊρακτάρ 3(1), Μωυσένκο, Μαμαλίγκατζη 10, Καραλίδου Β., Χαλκίδου, Συμεωνίδου, Καρακώστα 3, Θεοδωρίδου.
Πάνθηρες Καβάλας (Καρατσομπάνης-Δασκαλάρας): Κελεμένη 7(1), Παναγιωτίδου 2, Τασελαρίδου, Σπανίδου, Γαϊτάνη 5, Τουρετζόγλου 6, Τζιαμπάζη 10(2), Κεσεσίδου 7(1), Φραγκάκη, Δημητρακούδη, Μαραγκου 10(1), Συροπούλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 11ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:
Ασπίς Ξάνθης-Πάνθηρες Καβάλας 37-49
Παναθλητικός-ΑΕ Πυλαίας 58-37
Πανσερραϊκός-Απόλλων Καλαμαριάς 68-58
ΑΣ Πανόραμα-Άρης 52-88
Ιερισσός ΄99-ΜΕΝΤ 20-0 α.α