A2 Εθνική Μπάσκετ: Περίπατος για τον ΓΣΕ, ήττα για την Καβάλα BC

Άνετη επικράτηση της Ελευθερούπολης στη Δάφνη με 24 πόντους διαφορά (70-94) – Το πάλεψε μέχρι τέλους η Ένωση στη Βέροια αλλά έχασε με 59-54 από τον Φίλιππο

Με εμφατικό τρόπο παρέμεινε στο μονοπάτι των επιτυχιών ο ΓΣΕ, που μετά τη «σφαλιάρα» από το Φίλιππο Βέροιας μετρά δύο συνεχόμενες νίκες στην Αθήνα. Την Τετάρτη κέρδισε στο εξ αναβολής παιχνίδι τον Πανερυθραϊκό, ενώ την Παρασκευή νίκησε εύκολα και άνετα στη Δάφνη με 94-70. Αντίθετα η Ένωση, που δεν είχε στη σύνθεση της τον τραυματία Άρμστεντ γνώρισε την ήττα στη Βέροια από το Φίλιππο με 59-54, αν και το… πάλεψε μέχρι τέλους.

Άνετα και εύκολα στην 11η νίκη

Ο ΓΣΕ λοιπόν δε συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα για να επικρατήσει επί της Δάφνης Δαφνίου με 94-70, φτάνοντας στις 11 νίκες στη λίγκα και στην 3η θέση. Για την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου, που μόνο στο 1ο 10λεπτο συνάντησε αντίσταση, από 22 πόντους σκόραραν οι Διογένης Γοργόνης  (1/4 διπ., 5/7 τριπ., 5 ριμπ., 5 ασίστ) και Γιόβαν Τζόρτζεβιτς Μαρίνκοβιτς (5/9 διπ., 3/7 τριπ., 8 ριμπ., 4 ασίστ).
Δεκάλεπτα: 24-24, 43-57, 59-77 και 70-94
Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 26 (3), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 17 (1), Μπήλιος 9, Μπούτσικος, Κυρίμης, Ρερρές 3 (1), Καλομοίρης, Εξηνταβελώνης 12, Σταϊκόπουλος, Κυρίτσης 3 (1).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης, Ναούμης 8 (2), Γοργόνης 22 (5), Δ. Ερμείδης 2, Σκουλίδας 18 (5), Καρακεχαγιάς, Σταμπουλής 9, Π. Ερμείδης 8 (2), Πάτρας 4, Γεωργίου 1, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 22 (3).

Της έλειψε ο ηγέτης

Αντίθετα η Ένωση δεν τα κατάφερε, το απόγευμα του Σαββάτου (12/2) στη Βέροια κόντρα στον Φίλιππο γνωρίζοντας την ήττα 59-54. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη, παρουσιάστηκε χωρίς τον φυσικό του ηγέτη Μάλκολμ Άρμστεντ (που τραυματίστηκε στο 2ο ημίχρονο του αγώνα με την Καρδίτσα) κάτι που το επηρέασε κυρίως στον επιθετικό τομέα, μιας και περιορίστηκε στους 54 πόντους. Δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και έμεινε πίσω με 7 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια αντεπιτέθηκε και πέρασε μπροστά με 27-24 στο τέλος του ημιχρόνου και 44-40 στο τέλος του 3ου 10λεπτου. Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ίδια μιας και οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έτσι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Δεκάλεπτα: 17-10, 24-27, 40-44 και 59-54
Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Ντόβας 2, Ελευθεριάδης 9, Πουλιανίτης, Κοθράς 2, Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 16 (4), Ιατρίδης 11 (1), Πιλκούδης, Γαρέζος 16 (1).
Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπατζάς 11 (1), Καψαλός 10 (2), Πρασίνης 1, Ζαρκαδούλας 3, Ράπτης 2, Αγγελάκος 11 (3), Οκεκουόγεν 16, Μπανάσας.