Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: «Έπεσε» ο Βύρωνας, παλεύει ο Νέστος, έχασε το Ορφάνι

Η ομάδα της Καβάλας ηττήθηκε στο Βερούλειο με 1-3 από τη Δόξα Δράμας, ο Νέστος κέρδισε στη Χρυσούπολη 4-1 τον Αγρ. Αστέρα και το Ορφάνι έχασε στην έδρα του από τον Καμπανιακό με 4-0

Καταδικαστική ήττα σε ότι αφορά την υπόθεση της διεκδίκησης της σωτηρίας γνώρισε ο Βύρωνας, την Τετάρτη στο πλαίσιο της 28ης εμβόλιμης αγωνιστικής, ενώ ο Νέστος πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα από τη νίκη του στη Χρυσούπολη. Όσο για το Ορφάνι ηττήθηκε στο Οφρύνιο από τον σίγουρο πρωταθλητή Καμπανιακό.

Στο Βερούλειο, και στον άκρως απαράδεκτο αγωνιστικό χώρο του, που ήταν επιβαρυμένος και από την βροχή, ο Βύρωνας ηττήθηκε με 1-3 από τη Δόξα Δράμας, γεγονός που «σφράγισε» το εισιτήριο της επιστροφής του στην τοπική κατηγορία της Καβάλας. Στην πρώτη φάση του αγώνα, στο 2ο λεπτό, ο Σαμπανίδης με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1 και ο ίδιος παίκτης στο 30’ με πέναλτι (που παρ’ ολίγο να το αποκρούσει ο Αθανασίου) έγραψε το 0-2. Ο Τανζού μείωσε για τους γηπεδούχους στο 57’, ωστόσο στο 63’ ο Περσίδης διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Στη Χρυσούπολη ο Νέστος ήθελε πάση θυσία επιστροφή στις νίκες και τα κατάφερε με σχετική ευκολία επί του Αγρ. Αστέρα τον οποίο κέρδισε με 4-1. Οι Πανταζής και Ράνος έκαναν το 2-0 για να μειώσει στο τέλος του 1ου μέρος ο Τσολάκης. Στο 47’ ο Οκάν Σουλειμάν έγραψε το 3-1 και ο Ράνος στο 77ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Από την πλευρά του το Ορφάνι, δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση στον Καμπανιακό που ήθελε τη νίκη για να εξασφαλίσει τον τίτλο του πρωταθλητή και ηττήθηκε με 0-4. Τα γκολ της ομάδας της Χαλάστρας σημείωσαν οι Σαρβανίδης στο 14’, Κεχαγιάς στο 43’, Ιγνατίδης με πέναλτι στο 60’ και Μανιός στο 81ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 28ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Ορφέας Ξάνθης – Άρης Αβάτου 0-1
Πανθρακικός – Θερμαϊκός Θέρμης 1-2
Νέστος Χρυσούπολης – Αγροτικός Αστέρας 4-1
Βύρων Καβάλας – Δόξα Δράμας 1-3
Πανδραμαϊκός – ΑΟ Καβάλα 2-0
Ποσειδώνας Μηχανιώνας – Απόλλων Παραλιμνίου 0-4
ΜΑ Ορφανίου – Καμπανιακός 0-4