Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Το «Χ» ήταν αρκετό για τη σωτηρία του Νέστου

Η ομάδα της Χρυσούπολης έφερε 1-1 στο ντέρμπι της Καβάλας με τον Βύρωνα και εξασφάλισε την παραμονή –«Χ» με το ίδιο σκορ και για το Ορφάνι κόντρα στην Αλεξανδρούπολη

Ο βαθμός της ισοπαλίας που πήρε ο Νέστος στο τοπικό ντέρμπι της Καβάλας με τον Βύρωνα, στη Χρυσούπολη, για την τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνική ήταν αρκετός για να δώσει στην ομάδα του κάμπου την πολυπόθητη σωτηρία στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Το συγκρότημα του Ν. Κεχαγιά προηγήθηκε στο 1ο ημίχρονο με τον Σέα (12ο λεπτό), όμως ο Βύρωνας απάντησε με εύστοχο πέναλτι του Ιβανίδη στο 68ο λεπτό με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στο Ορφάνι, ο Μέγας Αλέξανδρος δεν κατάφερε να πάρει έστω και μια νίκη στο πρωτάθλημα. Στο ντέρμπι των ουραγών και υποβιβασμένων περιορίστηκε στο τελικό1-1, που ήταν και το 4ο «Χ» του «Μέγα», αυτή τη φορά κόντρα στην Αλεξανδρούπολη. Η ομάδα του Έβρου προηγήθηκε στο 10’ με τον Γκαιδατζή και οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 45’ με τον Κέλο.

Πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Καμπανιακός που έφερε 0-0 στη Θέρμη με τον Θερμαϊκό, ενώ την ήδη γνωστή 5αδα του υποβιβασμού (στην οποία βρίσκονταν το Ορφάνι και ο Βύρωνας) προστέθηκε και ο Πανδραμαϊκός που έχασε στο ντέρμπι της Δράμας από την Δόξα με 2-3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής καθώς και η τελική βαθμολογία έχουν ως εξής:
ΑΟ Καβάλα – Απόλλων Παραλιμνίου 3-0
Θερμαϊκός Θέρμης – Καμπανιακός  0-0
Ν. Μηχανιώνα – Άρης Αβάτου  1-0
Πανθρακικός – Αγροτικός Αστέρας  2-2
Πανδραμαϊκός – Δόξα Δράμας 2-3
ΜΑ Ορφανίου – Αλεξανδρούπολη 1-1
Νέστος Χρυσούπολης – Βύρων Καβάλας 1-1
Ρεπό: Ορφέας Ξάνθης