Καβάλα BC: Η ανατροπή έμεινε στην… μέση. Ήττα 60-49 από τον Μακεδονικό

Με τον Τζίμη Κουστένη για πρώτη φορά στον πάγκο της η Ένωση βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος του 3ου 10λεπτου, όμως η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια στο 4ο

Με το… αριστερό μπήκε το 2024 για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης της Καβάλας, μιας και στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς και στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής γνώρισε την ήττα στη Θεσσαλονίκη από τον Μακεδονικό με 60-49. Στο ντέρμπι των ομάδων που παλεύουν για τη σωτηρία η Καβάλα BC παρουσιάστηκε με τον νέο προπονητή Τζίμη Κουστένη στον πάγκο, πάλεψε για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, ωστόσο η προσπάθεια αυτή έμεινε στη… μέση ειδικά στο τελευταίο 10λεπτο, όπου η Καβάλα δέχτηκε 23 πόντους και σημείωσε μόλις 10!!!

Ο Μακεδονικός είχε μεν το προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο, με διαφορές 4 και 5 πόντων, ωστόσο στο 3ο 10λεπτο έκανε την ανατροπή και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 37-39, μ’ ένα επιμέρους 15-9. Δυστυχώς όμως στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης η εικόνα ήταν άσχημη και έτσι ήρθε το νέο άτυχο αποτέλεσμα, που εν πολλοίς προκλήθηκε από τα διαδοχικά τρίποντα του Τζιουβάρα. Πρωταγωνιστές της ομάδας ήταν ο Κόλσον με 18 και Απαζίδης με 15 πόντους, ενώ ο Κεραμάρης σημείωσε 11.

Δεκάλεπτα: 15-10, 28-24, 37-39, 60-49

Μακεδονικός (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Τσιρογιάννης 13(1), Καμαριώτης 17(3), Καραγιάννης, Ζεϊμπέκης 1, Ανδρέου 13, Τζιουβάρας 6(2), Δημαλής, Ρουκουνάκης 5, Αγριόπουλος 3, Βακουφτσής 2, Πολυμένης, Κακαλέτρης.
ΕΚ Καβάλα (Κουστένης-Τολιάδης): Κόλσον 18, Μουρατίδης, Απαζίδης 15(1), Κεραμάρης 11(2), Πεχλιβανίδης 5(1), Τραπεζάνογλου, Σταμούλης, Μουτίδης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 14ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Πανσερραϊκός – Φίλιππος Βέροιας 84-57
Λεύκιππος Ξάνθης – Μαχητές Πεύκων 73-64
Μακεδονικός – Καβάλα 60-49
ΧΑΝΘ – Αρετσού Καλαμαριάς 83-44
Ερμής Λαγκαδά – ΓΑΣ Κομοτηνή 68-58