Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων «γλύτωσαν» οι Πηγές

Ο Άρης επικράτησε με 2-1 του Αμυγδαλεώνα με γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου

Οταν κάνεις πραγματοποιηθεί πορεία πρωταθλητισμού, το να χάνεις βαθμούς σε εντός έδρας παιχνίδια, είναι κάτι που δεν θέλεις καθόλου, μιας και χάνεις έδαφος στη «μάχη» της κορυφής. Αυτό πήγε να… «πάθει» το απόγευμα του Σαββάτου ο Άρης Πηγών που κέρδισε τη Δόξα Αμυγδαλεώνα με 2-1 με γκολ του Φραγκούλη στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών, κι ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να ισοφαρίσουν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βασιλειάδη. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ από το 19ο λεπτό με το τέρμα του Αθανασάκη, αλλά δεν μπόρεσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα, αν και είχαν τις ευκαιρίες. Ακόμα κι έτσι όμως έδειξαν τα «αντανακλαστικά» τους και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας της Α’ κατηγορίας.

Διαμαρτύρεται για τις καθυστερήσεις ο Αμυγδαλεώνας

Απ’ την άλλη στη Δόξα Αμυγδαλεώνα διαμαρτύρονται για το έξτρα χρόνο που κράτησε ο διαιτητής Πετσινάκης, τονίζοντας με ανακοίνωση τους ότι αρχικά έδωσε 4 λεπτά καθυστερήσεις και στη συνέχεια 1 περισσότερο (λόγω των πανηγυρισμών για το γκολ της ισοφάρισης), όμως το 2 τέρμα του Άρη, σύμφωνα με την άποψη τους επιτεύχθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, τονίζοντας με νόημα ότι «πιστεύουμε θα παίζαμε κι άλλα αν δεν έμπαινε το γκολ»…!

Στο Βερούλειο στάδιο η ΑΕ Καβάλας κέρδισε 2-0 τον απογοητευμένο Ορφέα Ελευθερούπολης με τα τέρματα των Παναγιωτίδη, ενώ με το ίδιο σκορ κέρδισε και η Ν. Πέραμος το Ορφάνι 2 γκολ του Καρίκη. Όσο για τα Λιμενάρια σ’ ένα παιχνίδι-θρίλερ πήρε το «διπλό» στον Αγ. Ανδρέα με 3-4. Για την ομάδα της Θάσου από δύο γκολ σημείωσαν οι Κομλιάς και Αγγελίδης, ενώ για τους γηπεδούχους χατ – τρικ πέτυχα ο Ελευθεριάδης.

Την Κυριακή στη Θάσο, ο Αετός Οφρυνίου πέρασε από τον Λιμένα κερδίζοντας με 1-2 τον Θεαγένη με ανατροπή του σκορ και με τα γκολ των Ευσταθίου και Τσιάτρη. Αντίθετα ο Βύρωνας πέρασε πιο εύκολα από τον Ποτό νικώντας με 0-4 τον Θεολόγο με τα τέρματα των Βλάχου 2, Μπερούκα και Παπαδόπουλου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 17ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Ν. Πέραμος – Ορφάνι 2-0
Πηγές – Αμυγδαλεώνας 2-1
Ακροβούνι – Αγίασμα 0-3 α. α.
ΑΕ Καβάλας – Ορφέας Ελευθ. 2-0
Αγ. Ανδρέας – Λιμενάρια 3-4
Θεαγένης – Οφρύνιο 1-2
Θεολόγος – Βύρωνας 0-4

1. Πηγές (55-12) 48