Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Άλμα τίτλου από τον Άρη Πηγών! Εντυπωσιακό «διπλό» 1-4 στο Αγίασμα

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας πήρε εμφατική νίκη στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής με πρωταγωνιστή τον Δουμάνη που σημείωσε χατ-τρικ – Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας

Οια νίκη που ισοδυναμεί με… άλμα προς την κατάκτηση του τίτλου στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΚ σημείωσε το απόγευμα του Σαββάτου στο Αγίασμα ο Άρη Πηγών! Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας επικράτησαν με σκορ 1-4 και έδειξαν ότι έχουν διαθέτουν το «μέταλλο» του πρωταθλητή μιας και κατάφεραν όχι μόνο να προσθέσουν ακόμα 3 βαθμούς στο ενεργητικό τους, αλλά και να κερδίσουν στην έδρα ενός από τους διεκδικητές της πρωτιάς. Το παιχνίδι που παρακολούθησε πολύς κόσμος, είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι, με ένταση, πάθος και έξαλλα πανηγύρια από τους νικητές στο τέλος. Μεγάλος πρωταγωνιστής των «κιτρίνων» ήταν ο Φώτης Δουμάνης που σημείωσε 3 γκολ, ενώ ένα τέρμα πέτυχε ο Αθανασάκης. Απ’ την μεριά των γηπεδούχων ο Μουξιός. Οι Πηγές προηγήθηκαν 0-2 στο 10λεπτο, αλλά ο Μακεδονικός μείωσε άμεσα και ζήτησε πέναλτι λίγο αργότερα, το οποίο δε δόθηκε. Στο 2ο μέρος έγινε το 1-3 και στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό 1-4. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες αγωνιζόταν από το 25ο λεπτό με 10 παίκτες λόγω ταυτόχρονης αποβολής των Μουξιού και Σαρηγιαννίδης!
Από τη μεριά του ο Βύρωνας επικράτησε δύσκολα με 2-0 του Αετού Οφρυνιού με τα γκολ των Μπερούκα στο 75ο λεπτό και Πτηνόπουλου στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ το ντέρμπι Ορφάνι – Θεολόγος έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Τέλος στον Αμυγδαλεώνα η Δόξα κέρδισε με 1-0 τη Ν. Πέραμο με το γκολ του Παπάζογλου στο 68ο λεπτό, ενώ ο Ορφέας πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με το Ακροβούνι.

Την Κυριακή η ΑΕ Καβάλας πέρασε με 2-3 από τα Λιμενάρια, ενώ «διπλό» πήρε και ο Αγ. Ανδρέας στον Λιμένα από τον Θεαγένη κερδίζοντας με 1-2, στο ντέρμπι των ουραγών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 23ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Αγίασμα – Πηγές 1-4
Αμυγδαλεώνας – Ν. Πέραμος 1-0
Ορφάνι – Θεολόγος 0-0
Βύρωνας – Οφρύνιο 2-0
Θεαγένης – Αγ. Ανδρέας 1-2
Λιμενάρια – ΑΕ Καβάλας 2-3
Ορφέας Ελ. – Ακροβούνι 3-0 α.α.