Καβάλα BC: Έσπασε κι άλλο αήττητο…

Σπουδαία νίκη με 72-70 επί της δυνατής ομάδας του Χαρ. Τρικούπη Μεσολογγίου

Μετά το αήττητο σερί της Χαλκηδόνας την προηγούμενη εβδομάδα, η Ένωση Καλαθοσφαίρισης της Καβάλας έσπασε και το σερί του Χαρίλαου Τρικούπη Μεσολογγίου χθες το απόγευμα στο «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας, επικρατώντας μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα με 72-70! Η νίκη κρίθηκε στην τελευταία επίθεση που είχαν οι φιλοξενούμενοι, όταν ο Μιχάλογλου είχε κάνει το 72-10 με δύο εύστοχες βολές κι ενώ απέμειναν 6.9 δευτερόλεπτα. Σ’ αυτό το διάστημα το Μεσολόγγι είχε δύο προσπάθειες στο καλάθι, ένα λει απ και ένα σουτ 3 πόντων που ήταν αποτυχημένες και έδωσαν το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς ανακούφισης από τους παίκτες και τον κόσμο στις εξέδρες.

Ο Αγώνας

Το Μεσολόγγι, που είχε και περίπου 15 άτομα στο πλευρό του, παρουσιάστηκε πολύ «διαβασμένο» στον αγώνα και είχε απ’ την αρχή το προβάδισμα. Αντίθετα η Ένωση δεν ξεκίνησε καλά και είναι χαρακτηρισμό ότι πέτυχε τους πρώτους της πόντους 4 λεπτά μετά την έναρξη! Είχε πρόβλημα τόσο με την σκληρή άμυνα των αντιπάλων, όσο και με τις πολλές δεύτερες και τρίτες επιθέσεις που έπαιρναν, λόγω των επιθετικών ριμπάουντ που κέρδισαν! Στο 2ο μέρος όμως και ειδικά στο 3ο 10λεπτο, η άμυνα της Καβάλας «έσφιξε», οι επιλογές στην επίθεση ήταν καλές και έτσι στο 24ο λεπτό πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 45-43 με τον Μιχάλογλου. Δύο λεπτά αργότερα ήταν μπροστά με 54-47.  Στο σημείο εκείνο φάνηκε ότι θα «καθάριζε» εύκολα τη νίκη, μιας και στα μέσα του 4ου 10λέπτου είχε προβάδισμα 10 πόντων (67-57 στο 5.13 πριν το τέλος). Απ’ εκεί και πέρα όμως άρχισε η αντεπίθεση του Μεσολογγίου που στο 1.53 είχε πετύχει 13 πόντους και είχε δεχτεί μόλις 3 (70-70). Στην τελευταία επίθεση ο Μιχάλογλου ήταν ψύχραιμος και έδωσε τη νίκη στην ομάδα, που έκανε το 2 στα 2 και ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια…

Δεκάλεπτα:17-22 36-40 58-52, 72-70

Καβάλα (Καραπιπερίδης) : Ερεβμπενάζιε 15(3), Μιχάλογλου 14(1), Καπινιάρης 3, Τάγαρης 5, Πλιούκας 13, Αθανασιάδης 8(1), Κουμλέλης 14, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης, Παππάς.

Γ.Σ. Χαρ. Τρικούπης (Δημητριάδης): Βουρνάς 7, Ντόβας 11(3), Ξηρός 2, Μουράτογλου 6, Σταυρόπουλος 11, Περρωτής 5, Καραγκιολίδης 6, Αδαμόπουλος 4, Πολίτης 18(3).

Τα Αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

«Η επιθετική άμυνα το κλειδί της νίκης»

«Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα. Παίξαμε με μια πολύ καλή ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό και να ανέβει στην Α2 Εθνική και έχει έναν πολύ καλό προπονητή τον οποίο σέβομαι πολύ. Εμείς θέλαμε πάση θυσία τη νίκη η οποία ξέραμε ότι θα έρθει πολύ δύσκολα. Αν ήμασταν λίγο πιο εύστοχοι, θα μπορούσαμε να είχαμε επικρατήσει πιο εύκολα, αλλά δεν θέλω να μείνω στο αν, μιας και αυτό είναι το μπάσκετ. Πρέπει πάντως να βγαίνουμε με μεγαλύτερο πείσμα και να βάζουμε το καλάθι. Όταν το φτιάξουμε κι αυτό το κομμάτι, γιατί η πίεση για όλους είναι μεγάλη, τα πράγματα θα πάνε πιο ομαλά. Στο 2ο ημίχρονο παίξαμε πιο επιθετική άμυνα, πιο παθιασμένη και ελέγξαμε τα ριμπάουντ σε μεγαλύτερο βαθμό, μιας και ξέραμε ότι το Μεσολόγγι στηρίζεται πολύ στα επιθετικά ριμπάουντ. Αυτό ήταν το κλειδί της νίκης. Κλείνοντας θέλω να αναφερθώ στην παρουσία του κόσμου. Η παρουσία του ήταν τρομερή και ήταν περισσότερος από το προηγούμενο παιχνίδι με το Στρατώνι. Τον ευχαριστούμε πάρα πολύ και θα προσπαθήσουμε να τον ανταμείψουμε»