Καβάλα ΒC: Ούτε στη Νέα Φιλαδέλφεια… Ήττα 65-60 από τη ΦΕΑ

Ακόμα μια ήττα για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης, αν και πάλεψε μέχρι το τέλος για να πάρει την πρώτη της φετινή νίκη, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή εκτός έδρας εμφάνιση

Μπορεί να πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εκτός έδρας εμφάνιση, και να είχε εξαιρετική παρουσία στην άμυνα, μπορεί να ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, ωστόσο δεν κατάφερε (ούτε αυτή τη φορά) να ξεφύγει από τη μοίρα της. Η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας BC γνώρισε την ήττα με 65-60 από την ΦΕΑ στην Αθήνα και παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας της Elite League χωρίς νίκη!

Το παιχνίδι ήταν «κλειστό» από την αρχή μιας και οι δύο αντίπαλοι έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά παίρνοντας προβάδισμα εννιά πόντων (11-2) ενώ στο τέλος του 1ου μέρους ήταν μπροστά με 16-6. Στο 2ο 10λεπτό όμως η Καβάλα ήταν αυτή που έτρεξε ένα επιμέρους 2-11 έφερε το παιχνίδι στον πόντο (18-17) και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν πίσω με -2 (28-26). Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν το ίδιο με τη διαφορά να είναι μικρή, αλλά τη ΦΕΑ να είναι μπροστά. Η Καβάλα θα μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις, όμως κάποιες άστοχες βολές και άστοχα σουτ, κόστισαν ακριβά. Ο νεαρός Μπόζης ήταν αυτός που ξεχώρισε πετυχαίνοντας 22 πόντους, ενώ ο Απαζίδης σημείωσε 10 με 2 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 16-6, 28-26, 45-41, 65-60
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Καρατζάς): Σγούρος 3 (1), Καραμίντζος, Βαφειάδης 3 (1), Στεργιάκης 14, Κοντός, Ζήρος 1, Λίτσος 2, Παπανικολάου, Καραχάλιος 22 (1), Δεϊμέζης 4, Καραλευθέρης 16 (2), Γεωργοπαπαδάκος.
Καβάλα (Πενταζίδης): Γουίτλι 1, Μπόζης 22 (3), Πουλιανίτης 4, Απαζίδης 10 (2), Πρίφτης, Πεχλιβανίδης 2, Ταχυρίδης 7, Γουέμπστερ 7, Τσέλλος 7 (1).