Γ’ Εθνική: «Διπλό» ο Νέστος, «Χ» ο Βύρωνας, ήττα για το Ορφάνι

Όλα τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο του πρωταθλήματος

Μια νίκη, μια ισοπαλία και μια ήττα, ήταν το αποτέλεσμα της προσπάθειας των τριών άλλων ομάδων της Καβάλας που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.
Ο Νέστος, αν και από το 8ο λεπτό έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ζαχαράκη, πήρε πανάξια το «διπλό» στη Θεσσαλονίκη από τον Αγροτικό Αστέρα με 0-2. Τα γκολ της ομάδας της Χρυσούπολης σημείωσαν στο 32ο λεπτό ο Πανταζής και στο 44’ ο Λουμού.
Στη Δράμα ο Βύρωνας κράτησε ανέπαφη την εστία του στο 1ο ημίχρονο στον αγώνα με τη Δόξα. Στην αρχή της επανάληψης όμως (53’) ο Ρούτσης έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η ομάδα της Καβάλας πάντως όχι μόνο απάντησε με τον Δερμιτζάκη στο 56’, αλλά πήρε και το προβάδισμα στο 62’ με τον ίδιο παίκτη που ένα λεπτό αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι όμως έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 84’ με τον Κυριακίδη που έκανε το 2-2.
Τέλος στη Χαλάστρα, ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου γνώρισε την ήττα από τον πρωτοπόρο Καμπανιακό με 3-0.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 13ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Απόλλων Παραλιμνίου –Νέα Μηχανιώνας 1-0
Θερμαϊκός Θέρμης – Πανθρακικός 1-1
Καβάλα – Πανδραμαϊκός 2-0
Καμπανιακός – ΜΑ Ορφανίου 3-0
Άρης Αβάτου – Ορφέας Ξάνθης 1-0
Αγρ. Αστέρας – Νέστος Χρυσούπολης 0-2
Δόξα Δράμας – Βύρων Καβάλας 2-2