ΓΣ Ελευθερούπολης: Μεγάλο «διπλό» στο Μεσολόγγι (94-104) με «οδηγό» τον Χάντσον

Ο ΓΣΕ επικράτησε στη 2η παράταση του τοπικού Χαρίλαου Τρικούπη – Ο κανονικός αγώνας έληξε 81-81 και η πρώτη παράταση 87-87

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα για την 16η αγωνιστική, που μεταδόθηκε τηλεοπτικά σε όλη την Ελλάδα, και κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, η Ελευθερούπολη επικράτησε 104-94 του Χαρίλαου Τρικούπη στο Μεσολόγγι. Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου βρισκόταν συνεχώς πίσω στο σκορ (μέχρι και 12 πόντους) στη διάρκεια της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ωστόσο στα 4.30 λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε, ενώ όταν έμεινε και με -6 πόντους στη συνέχεια κατάφερε να φέρει τον αγώνα σε ισορροπία (81-81).

Στην πρώτη παράταση που δύο ομάδες πέτυχαν από 6 πόντους (87-87), όμως στην 2η ο ΓΣΕ πάτησε… γκάζι, με πολύ καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση και πήρε τη σπουδαία νίκη.
Κορυφαίος της ομάδας ήταν ο Χάντσον που πέτυχε 27 πόντους με 2 τρίποντα, ενώ ο Γράβας 16 και Σοκ με 18. Από την άλλη ο Χουχούμης σημείωσε 41 πόντους 6 τρίποντα, αλλά όταν κλείστηκε αποτελεσματικά ο ΓΣΕ πήρε τη νίκη που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην κορυφή.

Δεκάλεπτα: 24-21, 46-37, 63-60, 81-81, 87-87 (α’ πρτ.), 94-104
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 41 (6), Φενέρ 8 (1), Δημητρακόπουλος 5 (1), Μανιάς 1, Στράτος, Τόλα 3, Ερμείδης 8 (2), Μολφέτας 5 (1), Κουρουπάκης 17, Καραγεωργίου 6, Διαμαντόπουλος, Νάνος.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 27 (2), Φιλοξενίδης, Σοκ 18 (3), Γράβας 16, Ναούμης 11 (3), Σκουλίδας 13 (3), Ξύδης, Γκατζιούρας, Ρόμπινσον 6, Τουτζιαράκης 13.