Γ’ Εθνική – 1ος Όμιλος: Δεν άλλαξε η κορυφή, «έκλεισε» η 5αδα της… καθόδου

Με νίκες προχώρησαν οι δύο διεκδικητές του τίτλου και έτσι το ποιος θα πάρει το πρωτάθλημα θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική – Αντίθετα στην ουρά «αναδείχτηκε» και η 5η ομάδα που θα υποβιβαστεί

Στην τελευταία αγωνιστική θα απαντηθεί τελικά ποιος θα είναι αυτός που θα κόψει πρώτος το νήμα στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Κι αυτό γιατί τόσο ο ΑΟΚ όσο και ο Νέστος κέρδισαν και έτσι η διαφορά του ενός βαθμού παραμένει. Η Καβάλα επικράτησε με 3-1 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, ενώ ο Νέστος πέρασε με 0-2 από το Σιδηρόκαστρο με δύο γκολ του Ανδρέα Μκρτσιάν στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης.
Σε ότι αφορά τις ομάδες που θα υποβιβαστούν, η 5αδα ξεκαθάρισε πλήρως! Και σ’ αυτήν δεν θα βρίσκεται ο Κεραυνός Πέρνης που ισοφάρισε στο 90’ με τον Μπαντάνη, το Καλαμπάκι σε 1-1 και έτσι διατήρησε την διαφορά των 6 βαθμών, που δεν μπορεί να καλυφθεί σε ένα παιχνίδι. Απ’ εκεί και πέρα ο Αετός Ορφανού γνώρισε την ήττα στο Οφρύνιο από τον Πανσερραϊκό με 1-2. Οι Σερραίοι προηγήθηκαν με τον Πέτρου στο 12ο λεπτό, με τον Αετό να απαντάει στο 57’ με τον Κωνσταντινίδη, αλλά τον Πανσερραϊκό να παίρνει το τρίποντο με το τέρμα του Κεχαγιά στο 78ο λεπτό.
Στα άλλα παιχνίδια ο Ορφέας Ξάνθης κέρδισε 1-0 στην Κομοτηνή το Κόσμιο και το Άβατο 3-0 τον Αλέξανδρο Κιλκίς.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 25ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη (τελευταία) αγωνιστική, έχουν ως εξής:
– ΠΑΟΚ Κοσμίου – Ορφέας Ξάνθης 0-1