ΕΠΣ Καβάλας: Επεισόδια, εντάσεις και παράπονα για τη διαιτησία…

Άκρως επεισοδιακή η 9η αγωνιστική στην Α’ κατηγορία με πολλές αιχμές για τις αποφάσεις των διαιτητών – Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στην Α' και Β' ΕΠΣΚ

Ασυνήθιστα επεισοδιακή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αγωνιστική του Σαββατοκύριακου στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣ Καβάλας μιας και δεν ήταν λίγα τα παιχνίδια που είχαν (υπέρ του δέοντος) εντάσεις!
Ο πρωτοπόρος Ορφέας κατέβαλε την αντίσταση του Αετού Οφρυνίου μόλις στο 89ο λεπτό, με τον Κεχαγιά που έγραψε το τελικό 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 1ο μέρος με τον Κυγάη και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Καραγιαννίδη. Οι δύο ομάδες «φωνάζουν» για ένα ακυρωθέν γκολ (Αετός) και ένα πέναλτι που δεν καταλογίστηκε (Ορφέας). Η ένταση ξεκίνησε στους πανηγυρισμούς του 2ου γκολ, με τον Τσαπέγια να «βλέπει» την κόκκινη και λίγο αργότερα το ίδιο να συμβαίνει και με τον Δελή.
Ακόμα μεγαλύτερη ένταση επικράτησε στο Χαλκερό, όπου ο τοπικός Ατρόμητος κέρδισε 1-0 την ΑΕ Καβάλας με γκολ του Ταχτσίδη στις καθυστερήσεις. Κι εκεί υπήρχαν παράπονα για τη διαιτησία, και εκεί υπήρξε συμπλοκή παικτών μετά το τέλος του αγώνα, στην οποία όμως συμμετείχαν και οπαδοί στις εξέδρες αλλά και εντός του γηπέδου! Πληροφορίες αναφέρουν ότι δύο παίκτες μεταφέρθηκαν στο Νοσοκομείο!!! Με 1-0 κέρδισαν και οι Πηγές τις Ελευθερές που αμύνθηκαν αποτελεσματικά μέχρι το 80ο λεπτό, όμως τότε έδρασε ο Δουμάνης που σημείωσε το μοναδικό γκολ
Παράπονα για τη διαιτησία έχουν και στο Ακροβούνι που έχασαν στην έδρα τους από το Χρυσοχώρι με 0-2 (Αγοραστός, Σαρόγλου), ενώ τα Λιμενάρια κέρδισαν στη Ν. Πέραμο τον Βρασίδα με 3-2 με γκολ των Αγγελίδη 2 και Κυπαρισσίου (για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Βλαχογιάννης και Μίνγκας). O Θεολόγος με τον Γιώργο Μύρτσο στον πάγκο του κέρδισε 3-0 τον Αγ. Ανδρέα (Τζερτζελάς, Γκοϊκοβιτς, Μέντεζ), ενώ το Βυζάντιο κέρδισε με ανατροπή του σκορ 1-2 στην Ποταμιά με τα γκολ των Βλάχου (πέναλτι) και Ματσάγγου, με τους γηπεδούχους να έχουν παράπονα από το διαιτητή!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

14. Ποταμιά (4-20) 1

*** Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Λιμενάρια, Χρυσοχώρι, Πηγές, Θεολόγος, Ελευθερές και Ποταμιά

Β’ Κατηγορία: Εύκολες νίκες για τους πρωτοπόρους

Στη Β’ κατηγορία οι πρωτοπόροι και των δύο ομίλων κατάφεραν να πάρουν εύκολα τη νίκη. Στον 1ο όμιλο ο Αμυγδαλεώνας συνέτριψε στον Ζυγό τον Άρη με 7-1, ενώ στον 2ο το Αγίασμα πέρασε με 0-3 από τη Νέα Καρβάλη. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες έχουν ως εξής:

10. Παναγία –

*** Από ένα αγώνα λιγότερο έχουν Θεαγένης, Ηρακλής Καβ., Αγίασμα και Καβάλα 2004