Καβάλα BC: Ήττα 106-119 στη δεύτερη παράταση από το Αγρίνιο, με απίστευτο φινάλε στην κανονική διάρκεια

Η Ένωση έχασε 81-88 ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με 7 βολές του Τζόνσον, είχε την ευκαιρία να πάρει τον αγώνα στην 1η παράταση (101-101) και «παραδόθηκε» στη 2η

Απίθανα πράγματα συνέβησαν το απόγευμα του Σαββάτου 18/2 στο κλειστό της Καλαμίτσας στον αγώνα της Καβάλας BC με το Αγρίνιο. Το παιχνίδι ήταν η συνέχεια της αναμέτρησης που διακόπηκε στο ημίχρονο κι ενώ το σκορ ήταν 34-37 αφού έσπασε η μπασκέτα. Ο τελικός νικητής ήταν το Αγρίνιο που επικράτησε με 106-119 στην 2η παράταση, κι ενώ ήταν σχεδόν σίγουρο ότι θα κέρδιζε στην κανονική διάρκεια, μιας και 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος ήταν μπροστά με 81-88!

Εκείνη τη στιγμή λοιπόν ο Τζόνσον επιχείρησε μπάσιμο και κέρδισε φάουλ, από το οποίο όμως εκνευρίστηκε ο Αμερικάνος των φιλοξενούμενων Λόουτον. Αποτέλεσμα ήταν να αποβληθεί και έτσι ο Τζόνσον εκτός των δύο βολών, εκτέλεσε και άλλες δύο λόγω τεχνικών ποινών, ενώ η μπάλα πήγε στην κατοχή της Καβάλας λόγω αντιαθλητικού φάουλ!!! Αφού ευστόχησε και στις 4 βολές και το σκορ έγινε 85-88, στο 1 δευτερόλεπτο πήρε το μπάλα απ’ έξω και επιχείρησε 3ποντο και κέρδισε φάουλ!!! Ευστόχησε και στις 3 και έτσι το σκορ έληξε ισόπαλο 88-88, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από τους φιλάθλους, πολλοί απ’ τους οποίους όμως είχαν αποχωρήσει από το γήπεδο μιας και πίστεψαν ότι το παιχνίδι δεν «γυρίζει».

Στην 1η παράταση το Αγρίνιο βρέθηκε μπροστά με +7 (92-99) , όμως η Καβάλα απάντησε με 7-0 στο 1.10 (99-99), ενώ στα 37’’ πέρασε μπροστά με 101-100. Δυστυχώς όμως δεν «κλείδωσε» τη νίκη έχοντας την τελευταία επίθεση με τον Πουλιανίτη, κι ενώ το Αγρίνιο ισοφάρισε σε 101-101, η οποία όμως δεν είχε αίσια έκβαση. Στη 2η παράταση το Αγρίνιο είχε περισσότερες δυνάμεις και λύσεις σε άμυνα και επίθεση και πήρε τελικά άνετα τη νίκη με 106-119.

Δεκάλεπτα: 14-23, 34-37, 50-59, 88-88, 101-101 (α’ πρτ.), (β’ πρτ)

Καβάλα (Πενταζίδης): Τζόνσον 28, Μπόζης 16 (3), Πουλιανίτης 28, Κριζέας 2, Απαζίδης 8 (2), Ευαγγελίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης 4, Γουέμπστερ 13, Τσέλλος 5 (1).

Αγρίνιο (Πέρκος): Νικολαΐδης 13 (1), Καβαλιαράκης 10, Ντουζίδης, Π. Μπαζίνας 5, Καφέζας 2, Τσούκας 14 (3), Τσουργιάννης 11, Κυριλής 3 (1), Φίσερ 34 (1), Λότον 13, Θ. Μπαζίνας 14 (1).