Νέστος Χρυσούπολης: «Διπλό» με ανατροπή στην Αριδαία

Μεγάλη νίκη για την ομάδα της Χρυσούπολης στην έδρα του Αλμωπού με 1-2

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Νέστου που κέρδισε χθες στην Αριδαία τον τοπικό Αλμωπό με 2-1 και εδραιώθηκε έτσι στην άκρως τιμητική 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Η επιτυχία του συγκροτήματος του Δ. Μαγκαφίνη έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία, γιατί πέρα απ’ το ότι επιτεύχθηκε επί ενός δυνατού αντιπάλου ήρθε και με ανατροπή του σκορ. Ο Νέστος έμεινε πίσω στο σκορ στο 17ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μουρατίδης με προβολή έκανε το 1-0. Απ’ εκεί και πέρα όμως άρχισε η αντεπίθεση και έτσι 9 λεπτά αργότερα ο Λάσπατζης με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Στο 37’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παπαζούδη και στο 2ο μέρος ο Νέστος ήταν ανώτερος και κατάφερε να πάρει τη νίκη με το γκολ του Σωκράτη Κωνσταντινίδη, που σκόραρε για ακόμα ένα παιχνίδι και πιο συγκεκριμένα στο 80ο λεπτό με ωραίο σουτ. Ο Νέστος αγωνίστηκε με τους Σουμουλίδη, Καζαντζίδη, Μαρκάκη Δ., Κοντογιάννη, Κωνσταντινίδη, Ντερτιλή, Μενίκου, Λάσπατζη (53’ Αποστολίδη), Βαλαβανόπουλο (67’ Κωνσταντίνου), Τόρες και Κούτεφ.