Καβάλα BC: Το πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά…

Την ήττα στην Αθήνα από τον Αμύντα με 61-59 γνώρισε η ομάδα, στο ντεμπούτο του Νίκου Πενταζίδη ως πρώτο προπονητή, χάνοντας (και πάλι) στις λεπτομέρειες…

Για μια ακόμα φορά στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής στο μπάσκετ η Καβάλα BC έφτασε στην πηγή αλλά νερό δεν… ήπιε! Έχοντας για πρώτη φορά στον πάγκο της ως πρώτο προπονητή το Νίκο Πενταζίδη, ύστερα από τις πρόσφατες αλλαγές στην τεχνική ηγεσία της ομάδας, έπαιξε στην Αθήνα κόντρα στον Αμύντα από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 61-59, χάνοντας έτσι κι άλλο έδαφος στη «μάχη» της παραμονής στην κατηγορία! Για ακόμα μια φορά η ομάδα, κάνοντας υπερπροσπάθεια στο 2ο ημίχρονο και ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο, άξιζε να πάρει το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα, όμως για ακόμα μια φορά το έχασε στις λεπτομέρειες! Στην προκειμένη περίπτωση αυτές οι λεπτομέρειες ήταν οι βολές στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις του αγώνα, μιας και ο αγώνας εκεί που στο 1ο μέρος φαινόταν ότι θα κερδιθεί άνετα από τους γηπεδούχους, ήρθε στα… ίσα!

Σερί 15-0 στο 3ο 10λεπτο!

Η Καβάλα δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο 1ο ημίχρονο μιας και στο 1ο δεκάλεπτο πέτυχε μόλις 6 (!!!) πόντους και στο 2ο 18, ενώ ο Αμύντας σημείωσε 31! Στο 3ο δεκάλεπτο όμως μπήκε δυνατά στο γήπεδο, παίζοντας δυνατά στην άμυνα και έχοντας πολύ καλές επιλογές στην επίθεση. Αποτέλεσμα αυτού ήταν στα μέσα περίπου της περιόδου να έχει σημειώσει ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 με το οποίο όχι μόνο κάλυψε την διαφορά αλλά βγήκε και μπροστά με 31-33! Δυστυχώς όμως η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια και έτσι ο Αμύντας μ’ ένα δικό του 7-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα με 38-31! Στο 4ο 10δεκάλεπτο μείωσε την διαφορά και την έφτασε στους 2 πόντους λίγο πριν το τέλος, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρεθεί και πάλι μπροστά στο σκορ με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 61-59.