Καβάλα BC: Διπλή ήττα (74-58) στον Αρκαδικό

Όχι μόνο ηττήθηκε στην Τρίπολή, αλλά έχασε και την διαφορά με αποτέλεσμα να χάσει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι άουτ για την παραμονή στην Α2 Εθνική

Για ακόμα μια φορά στο φετινό πρωτάθλημα η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας επέστρεψε στην βάση της με ήττα από εκτός έδρας παιχνίδι! Αυτή τη φορά όμως η ήττα ήταν διπλή, αφού όχι μόνο έχασε στην Τρίπολη από τον Αρκαδικό με 74-58, σ’ ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε «τελικός» για τις δύο ομάδες, αλλά παράλληλα έχασε και την διαφορά (είχε κερδίσει στον 10ο γύρο με 5 πόντους) και άρα σε περίπτωση που βρεθεί, κάτι που είναι πολύ πιθανό, με τον Αρκαδικό στα πλέι άουτ, θα έχει μειονέκτημα έδρας!

Μείωσε στους 10 πόντους στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου

Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη στην ουσία δεν μπήκε στον αγώνα στο 1ο ημίχρονο, μιας και στο 1ο δεκάλεπτο σημείωσε μόλις 9 πόντους έχοντας τρομερά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, ενώ το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο, όπου βελτιώθηκε μεν στην επίθεση αλλά στην άμυνα οι γηπεδούχοι έκαναν στην κυριολεξία πάρτι! Αποτέλεσμα ήταν να πάνε στα αποδυτήρια με 27 πόντους διαφορά και με τεράστιο ψυχολογικό προβάδισμα! Στο 3ο δεκάλεπτο όμως όπου συνήθως η Ένωση κάνει την γνωστή «κοιλιά», η άμυνα δυνάμωσε και η ψαλίδα άρχισε να κλείνει, αν και στα τελευταία λεπτά του οι γηπεδούχοι  3ποντα κράτησαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (63-42)! Η ύστατη προσπάθεια για την Καβάλα έγινε στο 4ο δεκάλεπτο, όπου είναι χαρακτηριστικό ότι με την συμπλήρωσε ενός λεπτού αγώνα είχε πετύχει ένα σερί 6-0 (63-48) και η ψαλίδα άρχισε να κλείνει συνεχώς. Αποτέλεσμα ήταν στα μέσα του τελευταίου 10λεπτου η διαφορά να πέσει στους 10 πόντους (67-57)! Δυστυχώς όμως η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια και στο τέλος ο Αρκαδικός πήρε τη νίκη με 16 πόντους, σκοράροντας στο 2ο ημίχρονο, όσους πόντους είχε πετύχει στο 1ο δεκάλεπτο (24)!