Καβάλα BC: Πήρε τη νίκη, έχασε το πλεονέκτημα

Η Ένωση κέρδισε μεν τους Μαχητές με 93-90 στην παράταση (κ.α. 81-81), όμως δεν μπόρεσε να τους ξεπεράσει στη βαθμολογία αφού έχουν πλεονέκτημα στο goal average και έτσι κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθεί με μειονέκτημα έδρας στο πλέι – αουτ για την παραμονή στην Α2

Σ’ ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές στο κλειστό «Αλ. Δήμογλου» η Καβάλα BC κέρδισε μεν τους Μαχητές Δόξας Πεύκων και τους έπιασε στην 12η θέση της βαθμολογίας, αλλά δεν κατάφερε να τον ξεπεράσει και έτσι κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθεί με μειονέκτημα έδρας στα πλέι – άουτ για την παραμονή στην Α2 Εθνική κατηγορία! Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη επικράτησε με 93-90 (κανονικός αγώνας 81-91) στην παράταση και η διαφορά των 3 πόντων ήταν η ίδια μ’ αυτή που έχασε στον 1ο γύρο στη Θεσσαλονίκη. Έτσι δημιουργήθηκαν συνθήκες απόλυτης ισοβαθμίας με αποτέλεσμα να χρησιμοποιηθεί το 3ο κριτήριο της ισοβαθμίας που είναι ο συντελεστής πόντων (goal average), εκεί δηλαδή που για λίγους πόντους υπερτερούν οι Μαχητές!

Οι δύο (κομβικές) χαμένες βολές

Κι όμως η Καβάλα είχε την ευκαιρία να κερδίσει με 4 πόντους, μιας και στην τελευταία επίθεση της παράτασης κι ενώ το σκορ ήταν 92-90, ο Τζαουάρα έκανε φάουλ – δώρο στον Κελαϊδή και τον έστειλε στην γραμμή των προσωπικών βολών! Ο νεαρός γκάρντ όμως ευστόχησε στην 1η βολή αλλά αστόχησε στην δεύτερη, ενώ το ριμπάουντ το πήρε ο Κουμλέλης που επιχείρησε σουτ με την μπάλα να αναπηδάει στο στεφάνι και να βγαίνει έξω! Οι δύο αυτοί αθλητές ήταν καθοριστικοί στην εξέλιξη του αγώνα, με τον Κελαιδή να «πυροβολεί» από την γραμμή του 3ποντου έχοντας 5 στα 6 και τον Κουμλέλη να κάνει εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση, να σημειώνει κρίσιμα καλάθια και να είναι αυτός που έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο, κι ενώ το σκορ ήταν 80-81 κέρδισε φάουλ και δύο βολές! Ευστόχησε στην 1η βολή και ισοφάρισε και πήρε εντολή  από τον πάγκο να ευστοχήσει, μιας και ο προπονητής ήθελε να πάρει τουλάχιστον τη νίκη, έστω και με ένα πόντο! Αστόχησε όμως και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση! Εκεί η Καβάλα έφτασε να προηγείται ακόμα και με 6 πόντους, ωστόσο κάποια καθοριστικά λάθη έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία και κρίθηκε στα τελευταία κρίσιμα καλάθια.

Μόλις 65% στις βολές!

Καθοριστικό ρόλο στην διαμόρφωση του αποτελέσματος, ανάμεσα στις δύο ομάδες που παρουσιάστηκαν πολύ καλά «διαβασμένες», έπαιξαν τα πολλά λάθη, η χαλαρή άμυνα ειδικά στο 1ο ημίχρονο αλλά και τα μετριότατα ποσοστά της ομάδας της Καβάλας στις προσωπικές βολές! Είχε ποσοστό μόλις 65% με 21 στις 32, ενώ οι Μαχητές ήταν σχεδόν αλάνθαστοι έχοντας χάσει μόλις 1 βολή από τις 20 που επιχείρησαν (95%)!

Η τελευταία αγωνιστική

Πλέον απομένει η τελευταία αγωνιστική, όπου οι Μαχητές θα υποδεχτούν στην έδρα τους τον αδιάφορο (μπήκε στα πλέι – οφς) Αίολο Αστακού, ενώ η Καβάλα θα παίξει στον Πειραιά με τον Εθνικό! Αν φέρουν το ίδιο αποτέλεσμα (νίκη – νίκη ή ήττα – ήττα) η κατάσταση παραμένει η ίδια και η Ένωση θα έχει μειονέκτημα έδρας στα πλέι – άουτ! Μόνο αν κερδίσει στον Εθνικό και χάσουν οι Μαχητές από τον Αίολο θα βρεθεί από πάνω!

Για 21 πόντους χάθηκε το πλεονέκτημα στο goal average!

Το πλεονέκτημα της έδρας αν χαθεί (εφ’ όσον δεν συμβεί αυτό που θέλει η Καβάλα στο φινάλε της χρονιάς), θα χαθεί για 21 πόντους!!! Σύμφωνα με την ειδική προκήρυξη της ΕΟΚ για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας, σε περίπτωση ισοβαθμίας λαμβάνεται υπ’ όψιν το goal average στους μεταξύ τους αγώνες! Στην περίπτωση Καβάλας – Μαχητών υπάρχει το +3 και για τους δύο! Τότε ισχύει το συνολικό goal average απ’ όλους τους αγώνες της χρονιάς! Ο συντελεστής πόντων (goal average) υπολογίζεται με διαίρεση των πόντων που πέτυχε η ομάδα με τους πόντους που δέχτηκε! Έτσι λοιπόν οι Μαχητές, μετά το τέλος της 29ης αγωνιστικής έχουν πετύχει 2087 και έχουν δεχτεί 2195! Το goal average τους είναι 0,95079! Η Καβάλα από τη μεριά της έχει σημειώσει 2001 πόντους και έχει δεχτεί 2126! Το goal average της είναι 0,94120! Θα είχε το πλεονέκτημα μόνο αν είχε 21 πόντους περισσότερους στον συντελεστή πόντων!!!

Δεκάλεπτα: 19-22, 38-42, 60-58, 81-81 (κ.α.), 93-90

Καβάλα (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 10, Κελαϊδής 20 (5), Μάτζουρτσακ 24 (1), Ντιαλό 8, Κυριάκου, Κουμλέλης 13 (1), Γκέλιος 9 (1), Μούκας, Σκλήβας 9.

Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 4, Βελισσαρίου 2, Γερομιχαλός 12, Καλαμπάκας 24 (2), Ναούμης 9 (3), Στόλης 2, Δίπλαρος 8 (2), Τάταρης 10, Τζαουάρα 19.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Αίολος Αστακού-ΑΕΛ 96-77
Καβάλα-Μαχητές Δόξας Πεύκων 93-90 (παρ.)

Νίκος Πενταζίδης: «Γλυκόπικρη γεύση…»!

«Είχαμε πρόβλημα σε ότι αφορά την συγκέντρωση μας στην άμυνα. Κάποια πράγματα τα οποία δουλέψαμε στις προπονήσεις δεν τα εφαρμόσαμε στο γήπεδο, ιδίως στο 1ο ημίχρονο δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλο να πάρουν αυτοπεποίθηση και να χτίσουν μια μικρή διαφορά με το τελείωμα του 1ου μέρους. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο 3ο 10λεπτο. Έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς μας αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση απ’ την άποψη ότι θα μπορούσαμε, βάζοντας τη βολή 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, να είχαμε εμείς το αβαντάζ της έδρας. Απ’ την άλλη είμαι ευχαριστημένος γιατί μια νεανική ομάδα που δημιουργήθηκε το καλοκαίρι στάθηκε στο ύψος και κέρδισε ένα παιχνίδι στο τέλος. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας έδωσα εντολή στον Κουμλέλη να ευστοχήσει στη βολή, αφού ήθελα πρώτα τη νίκη και δεν καιγόμουν να πάω στην παράταση. Στην παράταση είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε τη διαφορά, αλλά κάποια λάθη λόγω απειρίας μας στοίχισαν».

Λευτέρης Χατζηκυριακίδης: «Κρατάμε την τύχη στα χέρια μας»

«Σήμερα δεν έχω παράπονο από τα παιδιά της ομάδας μας για την προσπάθεια τους. Πέρα από την ισοβαθμία θα πρέπει να πούμε ότι υπάρχει ακόμα μια αγωνιστική και εμείς κρατάμε την τύχη στα χέρια μας».