Καβάλα BC: Με μειονέκτημα έδρας με τους Μαχητές

Η Ένωση έχασε στην έδρα του Εθνικού με 73-52, καταστρέφοντας στο 3ο δεκάλεπτο την πολύ καλή προσπάθεια του 1ου ημιχρόνου και πλέον θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τους Μαχητές που έχασε επίσης στην τελευταία αγωνιστική από τον Αίολο στην έδρας τους

Με μειονέκτημα έδρας θα διεκδικήσει τελικά την παραμονή της στην Α2 Εθνική κατηγορία η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας. Οι όποιες ελπίδες είχε για να ανατρέψει την κατάσταση που διαμορφώθηκε πριν από λίγες ημέρες όταν δεν μπόρεσε να κερδίσει με 4 πόντους τους Μαχητές στο κλειστό της Καλαμίτσας, εξανεμίστηκαν την τελευταία αγωνιστική στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Εθνικό. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη γνώρισε την ήττα με 73-52 και μένει οριστικά πίσω από τον μεγάλο του αντίπαλο (που υπερτερεί στην μεταξύ τους ισοβαθμία για 21 πόντους σε ολόκληρη την χρονιά!!!), παρά το γεγονός ότι κι αυτός έχασε στην έδρα του από τον Αίολο Αστακού με 65-73!

Καταστροφικό το 3ο 10λεπτο

Η διαφορά των 21 πόντων διαφορά στο γήπεδο του Εθνικού δεν είναι αντιπροσωπευτική της συνολικής εικόνας της αναμέτρησης, μιας και η Ένωση ήταν μέσα στο παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο! Με αποτελεσματική άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση, είτε έβγαινε οριακά μπροστά στο σκορ, είτε έμενε οριακά πίσω και έτσι το σκορ με την λήξη του 2ου δεκαλέπτου ήταν 36-34. Όλη αυτή η προσήλωση όμως, όλη αυτή η φιλότιμη προσπάθεια διαλύθηκε στην κυριολεξία από το καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο, όταν δέχτηκε 21 πόντους και σημείωσε μόλις 8!

Με 6/32 στα 3ποντα δεν πας πουθενά…

Κάπου εκεί χάθηκαν όλες οι ελπίδες για την… υπέρβαση, αφού δεν ήταν δυνατόν να αλλάξει η κατάσταση αφού ούτε το ρίσκο των τρίποντων απέδωσε! Μάλιστα τα ποσοστά ήταν απογοητευτικά αφού η Καβάλα ευστόχησε μόλις σε 6 σουτ σε 32 προσπάθειες! Μάλιστα ο Ετινόζα είχε 0 στα 7 και ο Κυριακού 0 στα 5! Απ’ την άλλη ο Εθνικός είχε 12 στα 34 3ποντα με τον Φιλανδό Λάανε να έχει 5/7!

Την Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη

Πλέον η ομάδα επιστρέφει στην βάση της και ξεκινάει αμέσως την προετοιμασία για την πρώτη της «μάχη» το απόγευμα της Τετάρτης! Έτσι όπως όρισε το πρόγραμμα των πλέι άουτ η ΕΟΚ, όλοι οι κόποι της χρονιάς θα παιχθούν μέσα σε μια εβδομάδα! Την Τετάρτη αγωνίζεται στη Θεσσαλονίκη και το Σάββατο στο «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας κι αν χρειαστεί (για να φτάσει η μια ομάδα στις 3 νίκες) θα ξαναπάει στην Θεσσαλονίκη για να κοντράρει τους Μαχητές, των οποίων ο αγώνας με τον Αίολο διακόπηκε στις αρχές του 2ου ημιχρόνου για αρκετά λεπτά, λόγω διακοπής ρεύματος…

Δεκάλεπτα: 17-16, 36-34, 57-46, 73-52

Εθνικός (Βλάχος): Ντουζίδης 3 (1), Μάρτζος 14 (1), Αντωνάκης, Κόκκαλης 19 (2), Λάανε 17 (5), Παπαφλωράτος, Οικονομόπουλος 8 (2), Μαχαίρας 5, Χάλαρης, Καζάκος 4, Δρόσος 3 (1).

Καβάλα (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 7, Κελαίδης 10 (1), Μάζουρτσακ 15 (3), Σαββίδης, Γούδας, Πρεμέτης, Αγγελόπουλος, Κυριακού, Κουμλέλης 9 (1), Γκέλιος 5 (1), Ντιαλό 4, Σκλήβας 2.

Μαχητές – Αίολος 65-73
Εθνικός – Καβάλα 73-52
ΑΕΛ – Φάρος 80-94
Ηρακλής – Αμύντας 82-50
Ηράκλειο – Χολαργός 60-73