Γ’ Εθνική: «Τρίποντα» για ΑΟΚ και Νέστο

Εκτός έδρας νίκη για το «καραβάκι» 0-1 στη Νάουσα με απ’ ευθείας φάουλ του Μελισσόπουλου, εντός έδρας νίκη για το Νέστο με βολίδα του Τσάκωνα

Σ’ ένα παιχνίδι που είχε καθαρά τυπικό χαρακτήρα, ο ΑΟΚ κέρδισε στη Νάουσα την τοπική ομάδα με 1-0 και ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, φτάνοντας στους 37 βαθμούς και στην 7η θέση! Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, ειδικά στο 1ο ημίχρονο, μιας και λίγες ήταν οι φάσεις που έγιναν μπροστά και στις δύο εστίες. Το συγκρότημα του Άγγελου Διγκόζη όμως ανέβασε αισθητά την απόδοση του στην επανάληψη και κατάφερε να σκοράρει μετά από μια στημένη φάση που έγινε στο 65ο λεπτό. Τότε λοιπόν ο Μελισσόπουλος με απ’ ευθείας εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα Γρηγοριάδη. Στη συνέχεια η όποια πίεση δέχτηκε ο ΑΟΚ αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά, ενώ η αποστολή του έγινε πολύ πιο εύκολη όταν στο 85’ η Νάουσα έμεινε με 10 παίκτες λόγω τραυματισμού του Καπετάνου, ενώ είχαν γίνει και οι 3 αλλαγές. Μάλιστα στις καθυστερήσεις η Καβάλα θα μπορούσε να πετύχει και ένα 2ο γκολ, αλλά ο αυτή τη φορά ο Μελισσόπουλος δεν κέρδισε τον Γρηγοριάδη όταν βρέθηκε μόνος του μαζί του… Ο ΑΟΚ αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Αθανασίου, Ζαρωτιάδης, Καλλιβωκάς, Τουμανίδης, Κυριακίδης, Σταματόπουλος, Κεφαλάς (85’ Παπαδόπουλος), Μελισσόπουλος, Λίτσκας, Παναγιωτόπουλος (50’ Μπαντάνης), Κυζιρίδης (80’ Θωμαϊδης).

Επιστροφή στις επιτυχίες

Στις νίκες επέστρεψε ο Νέστος κερδίζοντας στη Χρυσούπολη την αξιόμαχη ομάδα του Μακεδονικού Φούφα με 1-0. Παρά το φτωχό τελικό σκορ το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, μιας και οι δύο ομάδες δεν είχαν τίποτα να χάσουν, ενώ διαθέτουν και πολύ καλούς ποδοσφαιριστές! Ο Δημήτρης Μαγκαφίνης συνέχισε την τακτική της χρησιμοποίησης νεαρών ποδοσφαιριστών και δικαιώθηκε, εκτός από τη νίκη αλλά και από την καλή τους εμφάνιση. Το γκολ που έκρινε το νικητή της αναμέτρησης επιτεύχθηκε στο 65ο λεπτό μ’ ένα εντυπωσιακό σουτ του Τσάκωνα έξω από την περιοχή. Απ’ την άλλη οι φιλοξενούμενοι απείλησαν να ανοίξουν το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Φωτιάδη, το σουτ του οποίου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κυφωνίδη. Ο Νέστος αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Κυφωνίδης, Λάσπατζης, Μπουλγκούρας, Καζαντζίδης, Μαρκάκης, Τσάκωνας, Βακιρτζής (46’ Κούτεφ), Μπούτος (60’ Μιχαηλίδης), Κωνσταντίνου (70’ Βαλαβανόπουλος), Τόρες, Μαϊδανός.