ΟΚΑΦ – Στίβος: 13 μετάλλια στους διασυλλογικούς

4 χρυσά, 3 αργυρά και 6 χάλκινα μετάλλια κατέκτησε ο ΟΚΑΦ στους αγώνες της Καβάλας καταλαμβάνοντας την 3η θέση στη γενική βαθμολογία και την 1η ανάμεσα στους συλλόγους της Καβάλας

Μεγάλες επιτυχίες, σπουδαίες διακρίσεις, ατομικά ρεκόρ και προκρίσεις για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά που διέκριναν τους αθλητές και τις αθλήτριες του ΟΚΑΦ στο Διασυλλογικό πρωτάθλημα ΠΠ/Α-ΠΚ/Α που έγινε στην Καβάλα. Ο Σύλλογος έλαβε 4 χρυσά, 3 αργυρά και 6 χάλκινα μετάλλια. Η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Αν. Μακεδονίας – Θράκης ανακοίνωσε τα αποτελέσματα και τη συνολική βαθμολογία των 21 συλλόγων που πήραν μέρος στη διοργάνωση που έγινε το Σάββατο 6/5/2017, όπου ο Φίλιππος Καβάλας κατέλαβε την 3η θέση με 105 βαθμούς και την 1η θέση στο Ν. Καβάλας. Αναλυτικά αυτοί που ξεχώρισαν είναι οι εξής:

Χρυσά Μετάλλια: Καριωτίδης Ιωάννης: 1ος στο τριπλούν και στα 150 μέτρα. Παρσαλίδης Μιχάλης: 1ος στα 3000 μέτρα. Κουτσουμάνη Νίκη: 1η στα 150 μέτρα.

Αργυρά Μετάλλια: Ιωαννίδης Αθανάσιος: 2ος στη Σφαιροβολία. Λαλίκος Σωτήρης: 2ος στα 150 μέτρα. Παπαδόπουλος Πέτρος: 2ος στα 600 μέτρα.

Χάλκινα Μετάλλια: Μισκάκης Χρήστος: 3ος στη Σφαιροβολία. Μπανάσα Στρατηγούλα: 3η στα 80 μέτρα. 4 x 80 Σκυταλοδρομία: 3η θέση με τους Λαλίκο, Παρσαλίδη, Παπαδόπουλο, Μαλανδρή. Επίσης  πολλοί αθλητές κατετάγησαν μέσα στην οκτάδα των αγωνισμάτων τους.