Νίκος Πενταζίδης: «Το ματς των Πεύκων κλάπηκε…»

Ο προπονητής της Καβάλας BC μίλησε για την «σφαγή» στον αγώνα με τα Πεύκα και γι’ αυτόν που έρχεται το Σάββατο

Για ξεκάθαρη κλοπή της νίκης στα Πεύκα μιλάνε οι άνθρωποι της Καβάλας BC, στον πρώτο αγώνα για τα πλέι – άουτ της Α2 Εθνικής κατηγορίας! Οι αναφορές για την διαιτησία, ειδικά του πρώτου διαιτητή κ. Παφίλη αλλά και του κομισάριου γίνονται με τα μελανότερα χρώματα και δικαιώνουν όλους αυτούς που ανησυχούσαν όταν επισημοποιήθηκε το «ζευγάρωμα» με την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο προπονητής της Ένωσης Νίκος Πενταζίδης μίλησε στο KavalaPost για το παιχνίδι και τις τελευταίες κρίσιμες φάσεις λέγοντας ότι «ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι όπου ειδικά στο 1ο ημίχρονο οι άμυνες και των δύο ομάδων δεν είχαν τον πρώτο ρόλο. Ήταν ένα επιθετικό παιχνίδι με το σκορ να είναι 43-40. Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μας έφυγαν λίγο στο σκορ, αλλά εκεί που ήμασταν έτοιμοι να κάνουμε την ολική επαναφορά, με την διαφορά να είναι στους 5 πόντους και να έχουμε κλέψει την μπάλα και να πάμε στο λέι απ, μας σφυρίζεται φάουλ απ’ τον κ. Παφίλη. Τέτοιες φάσεις επιβεβαίωναν τους φόβους μας για την διαιτησία! Να φανταστείτε ότι στα μισά του 4ου 10λεπτου εμείς είχαμε 5 φάουλ και οι Μαχητές κανένα!!! Παρ’ όλα αυτά όμως παλέψαμε και φτάσαμε το παιχνίδι στο καλάθι. Ο Κελαιδής στο τέλος πέτυχε εμπρόθεσμο καλάθι που δεν μέτρησε, ενώ προηγουμένως είχε γίνει καθαρό φάουλ στον Ετινόζα!!! Θα έλεγα ότι όλα αυτά ήταν μια συνέχεια κάποιων πραγμάτων που έγιναν στο ματς με τον Εθνικό! Εκεί λοιπόν στο 1ο ημίχρονο, ενώ εμείς είχαμε εκτελέσει 25 δίποντα και ο αντίπαλος 8, είχε εκτελέσει 13 βολές και εμείς καμία…!!! Εμείς δηλαδή πλησιάσαμε κοντά στο καλάθι και δεν πήραμε ούτε ένα σφύριγμα και ο αντίπαλος μπήκε 8 και κέρδισε 13 βολές!!! Όλα αυτά δεν μπορούν παρά να μας ανησυχούν! Όταν επιβεβαιώθηκε ότι θα παίξουμε με τα Πεύκα για τα πλέι – άουτ όλοι μας έλεγαν ότι θα είναι πολύ δύσκολα… Εμείς όμως πολεμάμε μέσα στο γήπεδο και κλείνουμε τα αυτιά μας σ’ αυτά που ακούμε. Πάντως για το παιχνίδι με τους Μαχητές δυστυχώς μπορώ κάλλιστα να πω ότι κλάπηκε»!

Η Απόφαση του Κομισάριου

Η καθοριστική απόφαση για την πιστοποίηση της αδικίας ήρθε από τον κομισάριο του αγώνα, με τον Ν. Πενταζίδη να τονίζει ότι «με το τέλος του αγώνα πήγαμε στον κομισάριο του αγώνα αλλά δεν μας άφησε να κάνουμε ένσταση. Οι τρεις διαιτητές κοιτούσε ο ένας τον άλλον γιατί είχαν αμφιβολίες, πήγαν στον κομισάριο κι αυτός είπε ότι το καλάθι δεν μετράει»!!!