ΕΠΣ Καβάλας: Αέρας 3 βαθμών από την Πέρνη

Ξέφυγε ακόμα περισσότερο στην κορυφή της βαθμολογίας της Α' κατηγορίας. Σπουδαίες νίκες των Πηγών και των Κρηνίδων στην Β' κατηγορία

Αέρα 3 βαθμών απέκτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ ο Κεραυνός Πέρνης, μετά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής. Έστω και δύσκολα, αφού ανέτρεψε το σκορ και πέτυχε το νικητήριο τέρμα λίγο πριν το τέλος του αγώνα, επικράτησε του Βύρωνα (που διαμαρτύρεται για την διαιτησία) με 2-1 και εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία 3-3 της ΑΕΚ Καβάλας το απόγευμα της Κυριακής στο Βέρούλειο με τον Θεολόγο, στο πιο εντυπωσιακό και παραγωγικό παιχνίδι της αγωνιστικής. Ο «δικέφαλος» έφτασε στους 16 βαθμούς, όσους έφτασε και ο Ορφέας που πήρε μεγάλη νίκη στη Ν. Πέραμο από τον Βρασίδα με 1-0, με το γκολ του Γιαλαμή στις αρχές του 2ου ημιχρόνου. Μεγάλες εκτός έδρας νίκες, με τις οποίες μάλιστα πήραν και βαθιά βαθμολογική ανάσα πήραν τόσο ο Πλατανότοπος που κέρδισε στη Ν. Καρβάλη την τοπική ομάδα με 1-2, όσο και το Χαλκερό που επικράτησε με 2-4 στο Χρυσοχώρι με τα γκολ των Βορίδη 2, Καβουρίδη και Μυτιληναίου. Τέλος άνετη νίκη πέτυχε ο Μέγας Αλέξανδρος Αντιφιλίππων με 4-1 επί της Ν. Καρυάς  με την οποία προβιβάστηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Όσο για τα Λιμενάρια πήραν χωρίς αγώνα τη νίκη με τον Ηρακλή Καβάλας. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 7ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Στις Κρηνίδες το ντέρμπι των Φιλίππων

Αν στον 1ο όμιλο οι Πηγές με τη νίκη τους στο ντέρμπι με τον Ποσειδώνα εδραίωσαν την θέση τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στον 2ο οι Φίλιπποι έχασαν το μεγάλο ντέρμπι με τις Κρηνίδες στο γήπεδο τους και ταυτόχρονα απέκτησαν συγκάτοικο στο ρετιρέ! Στον 1ο όμιλο λοιπόν ο Άρης επικράτησε με 2-0 του Ποσειδώνα με τα γκολ των Νικολόπουλου και Ναθαναηλίδη ξεφεύγοντας 2 βαθμούς στην 1η θέση, ενώ στην 2η προωθήθηκε ο Ολυμπιακός Καβάλας που κέρδισε με 3-0 στον Γέροντα τον Μαίανδρο, με 3 γκολ στο 2ο ημίχρονο των Πετρόπουλου, Καπετάνκωνσταντή και Πουρλουκάκη. Το ντέρμπι της Θάσου ανάμεσα στον Πρίνο και τον Θεαγένη έληξε ισόπαλο 1-1, ενώ η Καλλιράχη με 3 γκολ του Στούπου πέρασε από την Παναγία. Ποταμιά και ΠΑΟ Καβάλας κέρδισαν με το ίδιο σκορ (3-2) Ξεριά και Μυρμιδόνες, ενώ στην ουρά η Λεκάνη πήρε την πρώτη της φετινή νίκη κερδίζοντας στο Ποντολίβαδο τον Ποντιακό. Στον 2ο όμιλο, σ’ ένα ντέρμπι που το παρακολούθησαν περισσότερα από 500 άτομα, οι Κρηνίδες πήραν τη νίκη στους Φιλίππους από το Μέγα Αλέξανδρο με 2-0 και τον έφτασαν στην κορυφή. Στο άλλο μεγάλο παιχνίδι της ημέρας ο Αμυγδαλεώνας παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στο Παλαιοχώρι, που κατάφερε να πάρει τον βαθμό στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ενώ Κάρυανη και Ζυγός κέρδισαν με 0-1 σε Πολύστυλο και Ελαιοχώρι αντίστοιχα. Τα άλλα 3 παιχνίδια της αγωνιστικής θα διεξαχθούν σύμφωνα με το πρόγραμμα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 7ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

14. Ελαιοχώρι (4-19) 0

*** Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Βυζάντιο,  Αγ. Ανδρέας, Ελευθερές, Αμισιανά, Ορφάνι και Φωλιά

Γ’ Κατηγορία:«Τρίποντα» για Κεραμωτή και Αγ. Λουκά

Από νίκη σε νίκη βαδίζει η ομάδα της Κεραμωτής στο πρωτάθλημα της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ, γεγονός που την κάνει να μεγαλώνει συνεχώς την διαφορά που την χωρίζει από τους υπολοίπους. Αυτή τη φορά κέρδισε 2-1 τις Μαριές και έφτασε στους 20 βαθμούς, 3 περισσότερους από τον Άγιο Λουκά που στο μεγάλο παιχνίδι της ημέρες επικράτησε με 1-0 του Μυρτόφυτου με γκολ του Πρέντα. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Καβάλας παρέμεινε για 7η συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς ήττα!!! Απ’ εκεί και πέρα η Καβάλα 2004 πήρε το «διπλό» στο Ακροβούνι με 2-0, ενώ ο Ακροπόταμος κέρδισε με το ίδιο σκορ το Παγγαίο και στην ουρά οι Λύκοι νίκησαν 1-0  τις Ελπίδες. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 8ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

12. Γραβούνα –

*** Οι Ελπίδες ξεκίνησαν χρονιά με – 4 βαθμούς, οι Λύκοι με – 6, το Ακροβούνι με – 4 και η ΑΕ Πιερέων με -2, λόγω τιμωριών από την περσινή αγωνιστική περίοδο